Polacy za późno trafiają do onkologów
Nowotwory złośliwe zaatakowały w 2003 r.
ponad 121 tys. Polaków, a zabiły ponad 88 tys. Wielu ludzi nie
umarłoby, trafiając wcześniej do onkologa - mówili na
konferencji prasowej eksperci z Centrum Onkologii-Instytutu im.
Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Właśnie wydano raport "Nowotwory złośliwe w Polsce w 2003 r". Publikacja danych onkologicznych z opóźnieniem jest normą, ponieważ dużo czasu wymaga m.in. rejestracja i sprawdzenie danych - wyjaśnił kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, prof. Witold Zatoński.
Z chorobą nowotworową żyje obecnie ponad 400 tys. Polaków. W samym 2003 r. na nowotwory złośliwe zachorowało grubo ponad 62 tys. mężczyzn i niemal 59 tys kobiet. Choroby nowotworowe doprowadziły odpowiednio do prawie 50 tys. i ponad 38 tys. zgonów - podają autorzy raportu.
Najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn jest rak płuc. Odpowiadają za około jednej trzeciej zachorowań i zgonów nowotworowych. Zagrożenie tym rakiem gwałtownie rosło w drugiej połowie XX w. Wzrost zahamował jednak w ostatnich 20 latach.
Wśród kobiet najczęstszą nowotworową przyczyną zgonów jest rak piersi. Ostatnio zauważono wzrost liczby zachorowań i niewielki spadek umieralności.
W ostatnich dwóch dekadach kobiety częściej niż dawniej chorują i umierają na nowotwory złośliwe płuca. W najbliższej dekadzie rak płuca stanie się prawdopodobnie główną przyczyną nowotworowych zgonów Polek - przewidują onkolodzy.
Spada za to zachorowalność i śmiertelność Polaków z powodu raka żołądka. W latach 70. był to najczęstszy nowotwór.
Eksperci podkreślają, że o wyleczeniu nowotworu w dużym stopniu decyduje to, w jakim stadium choroby zgłasza się pacjent. Do niektórych placówek medycznych ponad połowa chorych trafia w takim stanie, że nie spodziewamy się już wyleczenia - poinformował dyrektor Centrum Onkologii, prof. Marek Nowacki.
Jesteśmy w czołówce Europy, jeśli chodzi o zgony z powodu nowotworów szyjki macicy. Zupełnie niepotrzebnie z tego powodu co roku umiera tysiąc Polek - podkreślił prof. Zatoński.
Eksperci podkreślają, że około jednej trzeciej nowotworów można skutecznie zapobiegać, np. unikając palenia, codziennie zjadając świeże owoce i warzywa, chroniąc się przed promieniowaniem UV.
Z kolei jedną trzecią nowotworów można wcześnie wykrywać i leczyć. Gwarantuje to uczestnictwo w badaniach przesiewowych w kierunku najczęstszych nowotworów (dla kobiet jest to cytologia i badanie mammograficzne, dla wszystkich - badanie kału na krew utajoną i kolonoskopia, jak również samobadanie skóry).