Trwa ładowanie...
d18npta
Nasz Dziennik

Polacy wynaleźli substancję skuteczniejszą od chemioterapii

Opartą na składnikach naturalnych substancję, skuteczniejszą od tej podawanej chorym podczas chemioterapii, opatentował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - informuje "Nasz Dziennik".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy wynaleźli substancję skuteczniejszą od chemioterapii
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d18npta

Odkrycia substancji dokonał zespół naukowców kierowany przez małżeństwo profesorów Annę i Krzysztofa Bielawskich w laboratoriach Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W badaniach nad substancją brał również udział zespół prof. Zbigniewa Kałuży z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

- Substancja ta składa się z całej serii pochodnych izochinolinowych. Na przebadane przez nas komórki nowotworowe działa ona silniej niż etopozyd, substancja stosowana obecnie w chemioterapii - mówi prof. Anna Bielawska.

Wniosek o opatentowanie nowej substancji złożono do polskiego Urzędu Patentowego pięć lat temu. Po sprawdzeniu, czy podobnej substancji nie odkryto gdzieś wcześniej na świecie, patent został teraz zarejestrowany.

Zanim jednak substancja będzie produkowana i używana, upłynie jeszcze dużo czasu. Potrzebna jest firma, która kupiłaby licencję i po przeprowadzeniu potrzebnych badań wprowadziła nową substancję na rynek. Pierwszy zainteresowany to szwajcarska firma farmaceutyczna.

d18npta

Podziel się opinią

Share
d18npta
d18npta
Więcej tematów