Trwa ładowanie...
d1mn5gg

Polacy w Berlinie - wystawa

300 lat obecności Polaków w Berlinie dokumentuje wystawa otwarta w stolicy Niemiec. Wystawa zatytułowana "My, berlińczycy" jest próbą spojrzenia na relacje polsko-niemieckie widziane oczyma Polaków żyjących w Berlinie.

d1mn5gg
d1mn5gg

Główna ekspozycja została poświęcona wpływowi Polaków na rozwój kulturowy i społeczny Berlina. Prezentuje berlińskie etapy życia tak znanych osobistości jak biskup Ignacy Krasicki, Ludwik Mierosławski czy Wojciech Kossak, który przez dziesięć lat był nadwornym malarzem cesarza Prus Wilhelma II.

Historia "polskiego Berlina" doprowadzona jest do dnia dzisiejszego i uzupełniona informacjami na temat współczesnej Polonii. Osobno, w innym muzeum, prezentowana jest wystawa sztuki współczesnych polskich artystów mieszkających w Berlinie.

Podczas uroczystości otwarcia wystawy pełnomocnik premiera ds. stosunków międzynarodowych Władysław Bartoszewski podkreślił, że kładzie ona nacisk na to, co łączy, a nie co dzieli Polaków i Niemców. Były prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker uznał wystawę za element polsko-niemieckiego dialogu, dzięki któremu oba narody mogą się lepiej poznać i zrozumieć swoje odmienne sposoby patrzenia na historię.

Organizatorem ekspozycji jest Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk. Wystawę będzie można oglądać w stolicy Niemiec do połowy czerwca. Jesienią zostanie pokazana w Warszawie.

d1mn5gg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mn5gg
Więcej tematów