Polacy ufają Konstytucji i boją się jej zmian. Sondaż WP
44 proc. Polaków uważa, że obecna Konstytucja RP nadal spełnia swoją rolę - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu badawczym Ariadna. Niemal połowa Polaków boi się ewentualnych zmian w ustawie zasadniczej.
W badaniu zadaliśmy następujące pytanie: "Czy Twoim zdaniem obecna Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 roku nadal dobrze spełnia swoją rolę?". Pozytywnie wypowiedziało się więcej Polaków. 44 proc. uważa, że dobrze spełnia ona swoją rolę. Krytycznie wobec niej odnosi się 27 proc. badanych. 29 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Konstytucja z 1997 roku cieszy się uznaniem większości wyborców Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Wśród osób deklarujących poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości 45 proc. badanych ma dobre zdanie o Konstytucji. 42 proc. ankietowanych uważa, że nie spełnia ona swojej roli.
Zdecydowana większość Polaków uważa, że konstytucja jest ważna i ma duże znaczenie. Sądzi tak 78 proc. badanych. Innego zdania jest zaledwie 6 proc. badanych. Wagę ustawy zasadniczej doceniają w zdecydowany sposób wyborcy wszystkich najważniejszych sił politycznych w Polsce.
Prezydent chce referendum
Prezydent Andrzej Duda zaproponował, aby w 2018 roku odbyło się w Polsce referendum ws. konstytucji. Co drugi badany słyszał o tym pomyśle głowy państwa.
56 proc. z badanych wzięłoby udział w takim referendum. Nie poszłoby na nie 19 proc. osób. Co czwarty z nas nie ma zdania w tej kwestii. Udział w ewentualnym referendum konstytucyjnym deklarują zgodnie zwolennicy PO, PiS, Kukiz'15 i Nowoczesnej.
Pomysł zmian w konstytucji z 1997 roku dzieli jednak Polaków. 35 proc. jest gotowe na zmianę ustawy zasadniczej. 36 proc. negatywnie ocenia chęć zmiany. Zdania w tej sprawie nie ma aż 29 proc. Polaków.
Boimy się zmian w konstytucji
Prawie połowa Polaków (49 proc.) obawia się zmian, które mogłyby ewentualnie zostać wprowadzone w polskiej konstytucji. Spokojnych o przyszły kształt polskiej ustawy zasadniczej jest 27 proc. badanych. 24 proc. Nie ma zdania w tej sprawie.
Najwięcej obaw mają wyborcy Nowoczesnej, aż 80 proc. z nich boi się zmian. Podobnie wśród zdeklarowanych sympatyków PO (78 proc.) Spokojnych o zmiany w konstytucji jest 59 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Boi się ich zaledwie co piąty pytany.
- Propozycja przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w Konstytucji zgłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę trafiła na podatny grunt, bo większość dorosłych Polaków o niej słyszała i już teraz deklaruje udział w takim referendum, a sam pomysł zmian w Konstytucji wywołuje ambiwalentne odczucia i ma niemal tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ten temat na pewno będzie rozgrzewał emocje politycznie zwłaszcza, że niemal połowa badanych (49 proc.) obawia się zmian jakie mogą zostać wprowadzone – komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1086 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 5 - 9 maja 2017 roku. Metoda: CAWI.