"Polacy traktowaniu Żydów jak obywateli drugiej kategorii". Dokument z USA ujawniają szczegóły
Raport, który opublikował izraelski dziennik "Jerusalem Post", stworzyli amerykańscy dyplomaci Departamentu Stanu w połowie 1946 roku. Został odtajniony w latach 80.
Kopię pokazano dziennikarzom w Centrum Szymona Wiesenthala, podaje portal "Jerusalem Post".
Sam dziennik zatytuował materiał "Dokumenty USA z 1946 roku ujawniaja, że Polacy traktowali Żydów tak samo jak Niemcy".
W dokumencie mowa głównie o antysemityzmie w powojennej Polsce, ale też o jego źródłach w II RP. Jego autorzy "nie mieli wątpliwości, że obecne przejawy antysemityzmu są kontynuacją działać grup prawicowych sprzed 1939 roku".
Izraelska gazeta cytuje fragment raportu o tym, że "antysemityzm w Armii gen. Władysława Andersa osiągnął taki poziom, że żydowscy żołnierze czuli się przymuszeni do opuszczenia jej szeregów i przyłączenia się do innych sił alianckich".
Marvin Hier z Centrum Wiesenthala zaznaczył że dokument zaprzecza argumentom polskich liderów, że antysemityzm był skutkiem działań władz komunistycznych.
Wskazuje na elementy raportu, wg których na długo przed wojną polskie partie i przywódcy kościoła wykorzystywali antysemityzm do celów politycznych. Marvin Hier mówi o "traktowaniu Żydów jak obywateli drugiej kategorii" w okresie międzywojennym. Podkreśla też, że autorami raportu nie jest ani strona polska, ani izraelska, lecz Amerykanie.
Artykuł przytacza też informacje z raportu o rzekomym zabijaniu Żydów przez członków Armii Krajowej. Te informacji kontrował w komentarzu na Twitterze węgierski dziennikarz János Széky.
- "Odkrywanie" propagandy NKWD przeciwko Armii Krajowej jako dowód na zrównanie Polaków z nazistami pokazuje złą wolę i ignorancję Centrum Wiesenthala wobec historii innej niż żydowska. Zatrzymajcie to antypolskie szaleństwo! - napisał
W czwartek weszły w życie przepisy ustawy o IPN, które tak podzieliły Polskę z Izraelem. Najbardziej kontrowersyjny zapis to kary za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy.
Źródło: jpost.com / WP