Polacy śpią lepiej niż Francuzi, ale gorzej od Włochów
Polacy śpią lepiej niż Francuzi, ale daleko
im do Włochów - ocenił dr Michał Skalski, kierownik warszawskiej
Poradni Leczenia Zaburzeń Snu na konferencji prasowej w
Warszawie.
Aż 71% Włochów twierdzi, że nigdy nie miało problemów ze snem, podczas gdy odsetek bezproblemowych Polaków sięga 61%, a najgorzej w Europie śpią Francuzi (54%).
Sen pozwala regenerować siły - znacznie łatwiej wytrzymać bez snu, niż bez jedzenia. Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie firmy Lama Gold (producent pościeli), śpimy coraz krócej. Tym większe znaczenie ma jakość snu, choć tylko co dziesiąty ankietowanych uważał sen za ważny czynniki wpływający na zdrowie.
Przeciętny Polak po 30 roku życia śpi około 7 godzin na dobę, przy czym osoby z problemami zdrowotnymi śpią zwykle o 40 minut krócej. Zaburzenia snu to przede wszystkim częste budzenie się w środku nocy, budzenie się rano i niemożność zaśnięcia, uczucie zmęczenia. Najrzadsze są koszmary senne.
Jak poradzić sobie z bezsennością? Trzeba krócej leżeć w łóżku, nie starać się zasnąć na siłę, usunąć z sypialni zegary, ćwiczenia fizyczne uprawiać późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem, unikać kawy, alkoholu i papierosów, kłaść się i wstawać regularnie, przed snem zjadać lekki posiłek (choćby kanapkę z serem) i kontrolować drzemki w ciągu dnia (choć drzemka może niekiedy odprężyć i ułatwić zasypianie. Jeśli nie pomagają domowe sposoby, potrzebny jest kontakt ze specjalistą, a nie lekarzem który przepisuje z roku na rok te same leki.