Polacy, Słowacy, Węgrzy - niechętni małżeństwom homoseksualnym
Zdecydowana większość Polaków, Słowaków i Węgrów jest zdania, że pary homoseksualne nie powinny mieć prawa do zawierania związków małżeńskich i adoptowania dzieci. W Czechach przyzwolenie na to jest nieco większe - wynika ze wspólnego sondażu przeprowadzonego w tych krajach.
18.11.2005 | aktual.: 18.11.2005 15:59
Sondaż przeprowadziły cztery ośrodki badania opinii społecznej: w Polsce - CBOS, na Słowacji - FOCUS, w Czechach - CVVM, na Węgrzech - TARKI.
Za umożliwieniem homoseksualistom zawierania małżeństw opowiedziała się jedna piąta Polaków (21%), jedna czwarta Węgrów (25%) i Słowaków (24%).
W Czechach nieco ponad połowa obywateli jest takiemu prawu przeciwna (52%), ale jednocześnie jego zwolenników jest tu więcej (37%) niż w pozostałych krajach uczestniczących w badaniu.
Spora część Polaków (42%), Słowaków (39%) i Węgrów (36%) jest natomiast za tym, by homoseksualiści mieli prawa do dziedziczenia majątku po zmarłym partnerze czy wspólnego opodatkowania. W tej kwestii ponad połowa Czechów jest "za" (62%).
Jeśli chodzi o adoptowanie dzieci przez pary homoseksualne - Polacy są temu zdecydowanie przeciwni (84%). Nieco mniejszy sprzeciw panuje w pozostałych krajach: na Słowacji (77%), w Czechach i na Węgrzech (po 71%).
Autorzy badania podkreślają, że jednym z głównych czynników kształtujących opinię społeczną na temat przyznania homoseksualistom praw np. do sformalizowania związku, jest osobista znajomość gejów i lesbijek. Za każdym razem, osoby, które deklarowały taką znajomość, wyrażały aprobatę w tej sprawie.
W Polsce badanie przeprowadzono w dniach 13-16 października na reprezentatywnej grupie 1003 osób.