PolskaPolacy są zadowoleni z wejścia do strefy Schengen

Polacy są zadowoleni z wejścia do strefy Schengen

Rok po wejściu do strefy Schengen ponad
połowa Polaków (54%) uważa, że było to dla nich korzystne
wydarzenie - wynika z sondażu TNS OBOP, zamówionego przez
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

18.12.2008 | aktual.: 18.12.2008 15:02

Według sondażu, tylko 3% ankietowanych uważa, że rozszerzenie strefy Schengen było dla nich raczej niekorzystne, zaś 43% stwierdza, że nie miało dla nich żadnego znaczenia.

TNS OBOP zwraca uwagę, że podobne wyniki badań zarejestrowano rok temu, w przededniu wejścia Polski do obszaru bez granic wewnętrznych. Wówczas 57% oczekiwało korzyści, 2% uważało rozszerzenie strefy Schengen za niekorzystne, a 39% nie przypisywało temu wydarzeniu żadnego znaczenia.

W najnowszym sondażu 89% ankietowanych wymienia konkretne korzyści, które przyniosło im wejście Polski do strefy Schengen. Niewiele mniejsza grupa (86%) uważa, że otwarcie granic wewnątrz UE spowodowało różnego rodzaju problemy.

Wśród korzyści z wejścia do strefy Schengen, respondenci najczęściej wskazują łatwiejsze poruszanie się po Europie (62%) i swobodne przekraczanie granic innych państw UE (61%).

Poza tym badani doceniają, że znikły kolejki na granicach (44%), łatwiej jest ścigać przestępców i skuteczniej zwalczać przemyt (37%), a Polskę odwiedza więcej zagranicznych turystów (35%).

TNS OBOP przypomina, że w grudniu 2007 r., przed wejściem Polski do strefy Schengen, przewidywania respondentów w zakresie potencjalnych korzyści były nieco bardziej optymistyczne - 71 proc. spodziewało się swobodnego przekraczania granic innych państw, a 68 proc. wskazywało na ułatwienia w przemieszczaniu się po Europie. Ponad połowa badanych (52%) oczekiwała końca korków na granicach, nieco mniejsza grupa (47%) - przyjazdu większej liczby zagranicznych turystów do Polski, zaś 44% - sprawniejszego ścigania przestępców.

W rok po zniesieniu granic wewnętrznych UE, wśród obaw związanych ze zniesieniem kontroli na granicach ankietowani najczęściej wymieniali przemyt narkotyków i innych nielegalnych towarów (51%). To nieco niższy odsetek niż rok wcześniej - 59%.

Niemal nie zmieniła się liczba respondentów zaniepokojonych ryzykiem wzmożonego napływu imigrantów, chcących przedostać się do Europy Zachodniej - 48% w najnowszym sondażu - wobec 47% w ubiegłym roku. Jak pokazuje badanie, 45% ankietowanych wskazuje też na zagrożenie związane z przemytem papierosów i alkoholu (41% w grudniu 2007). Nieco mniejsza grupa (40%) uważa, że przystąpienie Polski do strefy Schengen utrudniło przyjazdy obywateli Ukrainy, Białorusi i Rosji do naszego kraju. Przed rokiem podobne sądy wyrażało 28% respondentów.

TNS OBOP zauważa, że w coraz mniejszym stopniu Polacy obawiają się zagrożenia terroryzmem jako konsekwencji wejścia do Schengen: 38% wobec 51% w grudniu 2007. Respondenci rzadziej wskazują też na obawy związane z wywozem dzieł sztuki i cennych przedmiotów z kraju: 31% w stosunku do 40% przed rokiem. Tylko 8% badanych nie ma żadnych obaw związanych ze swobodą przekraczania granic w ramach UE.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 5 grudnia na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku powyżej 18 lat.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)