Świat"Polacy powinni być dumni ze swej prezydencji UE"

"Polacy powinni być dumni ze swej prezydencji UE"

Francuski minister ds. spraw europejskich Jean Leonetti powiedział, że miniona polska prezydencja była udana i że Polacy "mają prawo być z niej dumni". Ocenił on, że polskie półrocze pozwoliło na znaczący postęp w wielu istotnych kwestiach.

Pytany o bilans polskiej prezydencji, Leonetti określił ją jako "bardzo piękną" i "ogromnie ambitną". W jego opinii, polskie przewodnictwo w Unii "posunęło znacznie do przodu" takie sprawy, jak prace nad wspólnym systemem patentowym czy nad wieloletnim budżetem UE od 2014 roku.

- Polacy powinni czerpać ze swojej prezydencji wiele dumy i dojrzałości w ich wizji Europy - zaznaczył minister, który wziął w środę udział w debacie, zorganizowanej w Paryżu przez stowarzyszenie Mouvement Europeen-France.

Leonetti zwrócił uwagę na rolę Polski w promowaniu idei Partnerstwa Wschodniego. - Jest oczywiste, że gdybyśmy nie mieli Polski, mielibyśmy wiele kłopotów ze zdefiniowaniem tego Partnerstwa i z prowadzeniem konstruktywnego dialogu z krajami graniczącymi (od wschodu) z Unią Europejską - zauważył.

Minister przyznał, że Francja i Polska nieco inaczej podchodzą do projektów partnerstwa Unii Europejskiej z jej sąsiadami ze Wschodu i z Południa.

- Ze względów historycznych i relacji między narodami Partnerstwo UE z Południem (krajami arabskimi basenu Morza Śródziemnego) może wydawać się przedmiotem większej troski dla Francji, a Partnerstwo Wschodnie - dla Polski - zauważył.

Pytany o nieobecność prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego na wrześniowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie, Leonetti zaprzeczył, jakoby było to "wyrazem lekceważenia przez Francję Partnerstwa Wschodniego". Podkreślił, że Francja była reprezentowana w Warszawie na bardzo wysokim szczeblu przez premiera Francoisa Fillona.

Francuski minister odniósł się też do aktualnej propozycji, forsowanej przez Polskę, aby pretendujące do wspólnej waluty kraje mogły już teraz uczestniczyć w spotkaniach krajów eurolandu w charakterze obserwatorów. Zaznaczył, że "problemy strefy euro powinny być rozwiązane przez same należące do niej państwa", przy jednoczesnym współdziałaniu eurolandu z pozostałymi krajami UE na zasadzie "koordynacji i informacji".

Leonetti dodał, że ma "nadzieję iż Polska będzie mogła wkrótce wstąpić do strefy euro".

Ostatni projekt międzyrządowego paktu fiskalnego zakłada m.in., że Polska (ani inne kraje spoza strefy euro) nie będą brały udziału w szczytach eurolandu, nawet jeśli podpiszą nowy traktat. Wcześniej źródła dyplomatyczne nieoficjalnie informowały, że Francja - obok Belgii i Estonii - należy do krajów najbardziej przeciwnych polskiemu postulatowi takiego uczestnictwa.

Źródło artykułu:PAP
nicolas sarkozyfrancjaunia europejska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)