Polacy popierają lustrację polityków i urzędników
Z sondażu Polskiego Radia wynika, że Polacy zdecydowanie popierają lustrację polityków i urzędników państwowych. Respondenci są najbardziej podzieleni w sprawie lustrowania naukowców i dziennikarzy. Badania przeprowadził Instytut Pentor na zlecenie Polskiego Radia.
Za lustracją polityków opowiada się 77% respondentów, a za lustracją przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości prawie 72% badanych. Niewiele mniej, blisko 67%, chce lustracji urzędników państwowych. Prawie 64 % popiera lustrację działaczy samorządowych.
Polacy są podzieleni, jeśli chodzi o lustrację dziennikarzy. Popiera ją niespełna 47% badanych, a przeciwko jest prawie 45%.
Podobne opinie dotyczą lustracji naukowców. Ponad 43% Polaków opowiada się za składaniem przez nich oświadczeń lustracyjnych. Przeciwko lustracji jest prawie 47% badanych.
Prawie połowa (48,5% procent) respondentów uważa, że sprzeciwiając się lustracji, naukowcy bronią godności i pozycji środowiska naukowego. Natomiast 32% Polaków twierdzi, że naukowcy bronią w ten sposób byłych agentów służb specjalnych PRL działających w środowisku naukowym. "Nie wiem" - odpowiedziało prawie 20%.
Osoby z wyzszym wykształceniem częściej niż ogół badanych są za lustracją posłów, senatorów, ministrów, prawników, sędziów, prokuratorów i adwokatów a także urzędników państwowych. Osoby z wyższym wykształceniem rzadziej opowiadają się za lustracją naukowców i dziennikarzy. Grupą , która częściej niż ogół badanych popiera lustrację, są pracownicy umysłowi niższego i średniego szczebla oraz rolnicy. Generalnie różnice wieku nie wpływają na stosunek do lustracji.
Badania przeprowadził Instytut Pentor 17 i 18 kwietnia na na 800-osobowej reprezentatywnej próbie Polaków powyżej 15 roku życia.