Polacy okupują szkołę w Atenach
W Atenach rozpoczęła się okupacja polskiego liceum, o zamknięciu którego zdecydowało Ministerstwo Edukacji Narodowej w Warszawie.
Decyzja o zamknięciu polskiego liceum została ogłoszona na początku czerwca i, jak podkreślają protestujący, oznacza poważne trudności dla polskich uczniów, pozbawionych możliwości dalszej nauki. Wieczorem do okupujących mają dołączyć następne osoby.
Przedstawiciele Polonii ze stolicy Grecji powiedzieli, że zapowiadają serię akcji protestacyjnych przeciwko decyzji o zamknięciu szkoły. Chcą między innymi przyjechać do Warszawy, by manifestować przed siedzibą ministerstwa.
Napisali również list w tej sprawie do prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
O problemie braku funduszy na prowadzenie szkół przy ambasadach mówił już w piątek na konferencji prasowej w Warszawie wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski. Według niego, w związku z deprecjacją złotego, MEN stanęło wobec sytuacji, że pieniądze na prowadzenie wszystkich szkół przy ambasadach mogą skończyć się już w połowie sierpnia.
- Jeżeli nie uda się uzyskać dodatkowych środków z Ministerstwa Finansów, to chcemy zaproponować starszym uczniom - licealistom naukę w trybie korespondencyjnym - dodał. Zauważył, że w większości szkół przy ambasadach już teraz licealiści uczą się korespondencyjnie. Wiceminister zapewnił, że liceum w Atenach nie zostanie zlikwidowane, nadal będzie prowadzony nabór uczniów do I klasy, zmieni się tylko tryb nauczania w szkole - na korespondencyjny. - Decyzja ta jest podyktowana troską o poziom nauki i możliwość dalszego kształcenia uczniów - zaznaczył Stanowski.
- Ważną przesłanką do podjęcia tej decyzji jest bardzo niski poziom egzaminu maturalnego w ubiegłym roku - dodał wiceminister. - Nauka wszystkich absolwentów gimnazjów będzie odbywała się na tych samych zasadach, a nie na różnych dla wybranych grup, jak było w latach poprzednich - zauważył.
Stanowski poinformował także, że od nowego roku szkolnego w zespole szkół w Atenach zwiększona będzie liczba godzin języka greckiego.
Szkół i punktów konsultacyjnych przy ambasadach polskich jest 76, uczy się w nich blisko 12 tys. uczniów; około tysiąca z nich to licealiści. Według danych MEN, w zespole szkół w Atenach kształci się 1508 uczniów, z czego 88 to licealiści.