Trwa ładowanie...
d4j2hj8
odkrycie
04-07-2006 12:45

Polacy odkryli królewski grobowiec Majów

W jednej z gwatemalskich piramid w ośrodku
kultury Majów Nakum polscy archeolodzy z Uniwersytetu
Jagiellońskiego natrafili na nieobrabowany grobowiec królewski -
poinformował dr Jarosław Źrałka z UJ.

d4j2hj8
d4j2hj8

Oprócz fragmentarycznie zachowanego szkieletu grobowiec zawierał kilka naczyń, w tym pięknie malowaną misę, przedstawiającą tancerza w bogatym stroju.

W okolicy klatki piersiowej zmarłego spoczywał jadeitowy pektorał (emblemat władzy), pokryty wyobrażeniem twarzy władcy oraz tekstem hieroglificznym, stanowiącym niezwykle ważne źródło informacji dla poznania dziejów Majów.

Ze wstępnej analizy tekstu pokrywającego pektorał wiadomo, że wśród hieroglifów znajduje się tytuł królewski.

Jest to pierwszy grobowiec królewski odkryty w Nakum. Jest on datowany na przełom VII i VIII wieku n.e., a więc na czasy bujnego rozkwitu cywilizacji Majów. Wiadomo jednak, że pektorał spoczywający na piersi zmarłego jest o kilka stuleci starszy.

d4j2hj8

Odkrycie niezrabowanych grobów królewskich Majów jest prawdziwą rzadkością, ponieważ przez dziesiątki lat wiele stanowisk tej kultury było systematycznie plądrowanych przez rabusiów w poszukiwaniu grobów i depozytów ofiarnych - podkreśla archeolog.

Projekt Archeologiczny Nakum jest realizowany przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i kierowany przez mgr Wiesława Koszkula i dr Jarosława Źrałkę.

d4j2hj8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j2hj8
Więcej tematów