Polacy obwinią za to rząd. Badania nie pozostawiają złudzeń
Większość Polaków obwini rząd za brak pieniędzy z Unii Europejskiej - wynika z sondażu na zlecenie "Rzeczpospolitej". Zdaniem 60,5 proc. badanych, gdyby UE zablokowała wypłatę środków Polsce w związku z obawami o stan praworządności, to winnym tego stanu rzeczy byłaby obecna ekipa rządząca.
W sondażu SW Research dla rp.pl na pytanie: gdyby Unia Europejska zablokowała wypłatę środków z unijnego budżetu Polsce w związku z obawami o stan praworządności kto, Pani/Pana zdaniem, ponosiłby za to główną winę? 60,5 proc. respondentów odpowiedziało, że winę za to ponosiłby rząd.
Z kolei 9,5 proc. ankietowanych jako winnego w takiej sytuacji wskazało Komisję Europejską, a według 8,6 proc. respondentów winę za zablokowanie środków UE dla Polski ponosiłaby opozycja. 6,1 proc. ankietowanych wskazało, że winę za zablokowanie unijnych środków dla Polski ponosiliby Niemcy. 15,3 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
"Główną winę za zablokowanie wypłaty unijnych środków rządowi przypisałyby częściej kobiety (62 proc.) niż mężczyźni (59 proc.). Za obarczeniem rządu zasadniczą winą za blokadę środków z unijnego budżetu opowiedziałoby się 64 proc. badanych w wieku powyżej 50 lat oraz 72 proc. badanych mieszkających w miastach wielkości od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców" - stwierdziła cytowana na stronie gazety senior project manager w SW Research Justyna Sobczak.
Badani nie mają wątpliwości
"Dwie na trzy badane osoby (66 proc.) z wykształceniem wyższym są zdania, że główną winę za zablokowanie unijnych pieniędzy ponosiłby rząd. Prawie 3 na 4 respondentów (73 proc.) z dochodem w przedziale między 4001 a 5000 zł obwiniłoby rząd, gdyby Unia Europejska zablokowała Polsce wypłatę środków z unijnego budżetu" - dodała.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 18-19 października 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.
Nie chcą waloryzacji 500 plus. "To przejaw rozsądku ze strony Polaków"
Źródło: Rzeczpospolita/PAP/WP