Polacy niezadowoleni z funkcjonowania demokracji
59% Polaków ankietowanych przez CBOS jest niezadowolonych z funkcjonowania demokracji w Polsce; zadowolonych jest 31%; 10% nie ma zdania w tej sprawie.
10.05.2007 | aktual.: 10.05.2007 16:20
W kwietniowym sondażu CBOS zadał badanym pytania dotyczące ich oceny funkcjonowania ustroju demokratycznego, postaw wobec demokracji, a także przewidywanych przez nich perspektyw jej rozwoju.
Demokracja najlepszą formą rządów
63% ankietowanych akceptuje ustrój demokratyczny, uważając go za najlepszą formę sprawowania władzy. 16% nie zgadza się ze stwierdzeniem, że demokracja ma przewagę nad wszelkimi innymi formami rządów. 21% nie ma zdania na ten temat.
70% respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że demokracja nie jest wprawdzie bez wad, ale nie ma ustroju lepszego od niej. 13% nie zgadza się z tym stwierdzeniem, 17% nie ma zdania.
Według CSBOS, spada poparcie dla niedemokratycznych i autorytarnych form rządzenia. W stosunku do ubiegłego roku zmalał (o 6 punktów, do 23%) odsetek Polaków uważających, że rządy oparte na silnym przywództwie są lepsze od demokratycznych. 53% jest przeciwnego zdania; 24% nie ma poglądu na ten temat.
36% badanych podziela pogląd, że niekiedy rozwiązania niedemokratyczne są bardziej pożądane niż demokratyczne. 40% nie podziela tego poglądu; 24% nie ma zdania.
Krytycznie na temat rozwoju demokracji
Według CBOS, od lutego 2006 r. wzrosła liczba krytycznych opinii na temat wpływu obecnego życia politycznego w Polsce na rozwój demokracji (z 27% do 36%). 19% uważa, że obecna polityka korzystnie oddziałuje na przyszłość demokracji.
46% ankietowanych przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch lat nie zmieni się sposób jej funkcjonowania. 28% uważa, że stan demokracji raczej się poprawi; 13% - że ulegnie pogorszeniu. 13% nie ma zdania.
Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach 30 marca - 2 kwietnia na reprezentatywnej próbie losowej 937 dorosłych mieszkańców Polski.