ŚwiatPolacy nie zakochują się w obcokrajowcach

Polacy nie zakochują się w obcokrajowcach

Jeden na czterech mieszkańców UE ma bliskich przyjaciół zagranicą, co trzeci biegle włada językiem obcym i śledzi wydarzenia światowe. Najmniej newsami z zagranicy interesują się Polacy, nie są też skorzy do związków z osobami spoza kraju.

Z opublikowanego w piątek przez Komisję Europejską badania "Eurobarometr o nowych Europejczykach" wynika, że ze wszystkich możliwych więzów (krewni, praca, studia itd.) mieszkańców UE z innymi narodowościami najbardziej łączy przyjaźń (40% badanych). Ponadto 29% ma w swoim kraju przyjaciół pochodzących z innych krajów, a 27% ma bliskich krewnych za granicą.

Nowi Europejczycy to ludzie mieszkający w UE, którzy mają powiązania także z innymi krajami w Unii lub poza nią, czyli międzynarodowe pary, dzieci imigrantów, studenci za granicą, wyjeżdżający na emeryturę oraz ekspaci, czyli wysokiej klasy specjaliści pracujący poza krajem.

Jak wynika z badania, dużo międzynarodowych powiązań mają Luksemburczycy, Irlandczycy, Szwedzi, a także mieszkańcy krajów bałtyckich i wysp śródziemnomorskich: Malty i Cypru. Również sporo Polaków ma znajomych zagranicą (49%) w porównaniu z najmniej zaprzyjaźnionymi z osobami spoza własnego kraju Włochami (23%). Jedna trzecia Polaków ma też krewnych zagranicą, za to tylko 2% ma partnera spoza kraju. To najniższy odsetek obok Bułgarii (1%), choć generalnie mało Europejczyków żyje z partnerem innego pochodzenia - tylko 8%.

Ponad 10% Europejczyków przewiduje przeprowadzkę do innego kraju w ciągu najbliższych 10 lat, połowa z nich w ramach UE. Najczęściej opuścić kraj chcą mieszkańcy Łotwy (34%), Litwy (24%), Luksemburga (20%), Irlandii, Danii i Szwecji (ok. 17%). Chęć wyjazdu deklaruje 9% Polaków.

Średnio jeden na trzech badanych Europejczyków włada biegle co najmniej jednym obcym językiem. Taką deklarację złożyło aż 96%. Luksemburczyków oraz blisko 90% respondentów z Łotwy i Malty; natomiast tylko 18 proc. Włochów, Irlandczyków i 19 proc. Węgrów.

Jednak aż ok. 90% mieszkańców UE nie mieszkało nigdy za granicą dłużej niż 3 miesiące, czy to pracując, czy się ucząc. Najwięcej takich doświadczeń mają Szwedzi i Luksemburczycy (ponad 20%). Polacy nie odbiegają od średniej - 10% badanych ma takie doświadczenie.

Europejczycy bardziej niż pracować czy studiować lubią spędzać za granicą wakacje; interesują się też kulturą i kuchnią innych krajów. Ponad jedna trzecia respondentów regularnie spożywa w domu posiłki charakterystyczne dla kuchni innych krajów, a także śledzi wiadomości ze świata, wydarzenia kulturalne i sportowe. 22% regularnie spędza wakacje lub weekendy za granicą.

Polacy są raczej przywiązani do własnej kuchni (86%), w niewielkim stopniu ciekawią ich wiadomości ze świata - zainteresowanie takie deklaruje 17% rodaków. To najniższy odsetek, za nami są Rumuni i Włosi (ok. 20%). Tylko 4% Polaków ma swój ulubiony kraj, w którym spędza wakacje lub weekendy.

Badanie wykazało też, że aż 35% mieszkańców Luksemburga urodziło się poza tym krajem, następne w kolejności są pod tym względem Niemcy (13%), Hiszpania i Wielka Brytania oraz Belgia i Irlandia (ok. 11%). W Polsce osoby takie stanowią zaledwie 1%.

Mniej więcej jeden na dziesięciu Europejczyków ma co najmniej jednego rodzica urodzonego w innym kraju. Znowu wyróżnia się Luksemburg, z blisko połową respondentów, których matka lub ojciec ma inne pochodzenie. Kilkanaście procent takich osób jest także w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii oraz na Łotwie i w Estonii. Kraje, w których najmniej jest takich osób (od 1 do 3%), to Rumunia, Bułgaria, Włochy, Polska i Węgry.

Badanie Eurobarometru, które zleciła Komisja Europejska, przeprowadzono w drugiej połowie marca na grupie 26,6 tys. respondentów w UE powyżej 15. roku życia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)