Polacy nie wyjeżdząją, żeby odpocząć
75% Polaków nie wyjechało w tym roku i
nie zamierza wyjechać na co najmniej tygodniowy wypoczynek -
wynika z badania CBOS przeprowadzonego w listopadzie.
W roku 2004 poza domem wypoczywało 34% Polaków (o 3 punkty więcej niż przed rokiem), w tym 13% regenerowało siły zarówno w czasie dłuższego (co najmniej tygodniowego), jak i krótszego wyjazdu, 11% było wyłącznie na dłuższym wyjeździe, a 10% tylko na co najwyżej sześciodniowej eskapadzie.
Większość dorosłych (65%, o 3 punkty mniej niż w roku 2003) w ogóle nie wyjeżdżało na wypoczynek poza miejsce zamieszkania. Nawet na krótszy niż tydzień. Najważniejszym powodem pozostania w domu był brak pieniędzy.
Zdecydowana większość wyjeżdżających (76%, o 5 punktów więcej niż w roku 2003) wypoczywała wyłącznie w kraju, co siódmy (15% spadek o 5 punktów) był zarówno w kraju, jak i za granicą , a co dwunasty (8%) wypoczywał wyłącznie za granicą. Osoby wyjeżdżające na urlop w kraju najczęściej były u rodziny lub znajomych (47%) oraz kolejno: na wynajętej kwaterze (28%, w porównaniu z rokiem 2003 spadek o 4 punkty), na wczasach, obozie lub organizowanej wycieczce (22%, wzrost o 4 punkty), na własnej działce (14%), pod namiotem lub na wędrówce 10% (spadek o 6 punktów).
Za granicę na indywidualny wyjazd turystyczny udało się 12% urlopowiczów (spadek o 3 punkty), 7% skorzystało z wypoczynku zorganizowanego przez biuro podróży, a 6% (spadek o 3 punkty) odwiedziło rodzinę lub znajomych.
Wypoczynek poza miejscem zamieszkania uzależniony jest od położenia społecznego i materialnego respondentów, ich sytuacji życiowej, wieku, a także od miejsca zamieszkania.
W tym roku poza domem na urlopie wypoczywał zaledwie co dziesiąty rencista, co ósmy rolnik, co szósty respondent w wieku powyżej 54 lat oraz mniej więcej co piąty robotnik niewykwalifikowany, mieszkaniec wsi, emeryt, badany z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym, żyjący w złych warunkach materialnych, o dochodach poniżej 300 zł na osobę w rodzinie. Na urlop wyjechał co czwarty bezrobotny.
Z sondażu wynika, że na co najmniej tygodniowy wypoczynek badani nie jeżdżą z braku pieniędzy (deklaruje to 82%). Respondenci tłumaczą się też brakiem czasu, obowiązkami w pracy, stanem zdrowia. Ponad połowa badanych (54%) wypoczywa w swoim miejscu zamieszkania.
Sondaż zrealizowano w dniach 5-8 listopada na 988 dorosłych mieszkańcach Polski.