Polacy nie wyjeżdżają na wakacje
Większość dorosłych Polaków (65 proc.) nie wyjechała w tym roku na wypoczynek poza miejsce zamieszkania.
Według badanych, najważniejszym powodem pozostania w domu był brak pieniędzy - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
W roku 2006, podobnie jak w latach 2003ś2005, poza miejscem zamieszkania wypoczywała ponad jedna trzecia Polaków (35 proc.).
Co czwarty dorosły wypoczywał wyłącznie w kraju, 7 proc. było zarówno w kraju, jak i za granicą, a 2 proc. - wyłącznie za granicą.
Osoby wyjeżdżające na wypoczynek w kraju najczęściej przebywały u rodziny, znajomych (39 proc.) lub w wynajętej kwaterze (35 proc.); rzadziej wypoczywały na wczasach, obozie bądź zorganizowanej wycieczce (20 proc.); na własnej działce (11 proc.); czy też pod namiotem lub na wędrówce (8 proc.).
Na indywidualny wyjazd turystyczny udała się w tym roku co siódma osoba - spośród wyjeżdżających za granicę (14 proc.), co jedenasta (9 proc.) była u rodziny lub znajomych, a co dwudziesta skorzystała z oferty biura podróży.
W mijającym roku - podobnie jak w latach 2003-2005 - dorośli wyjeżdżali na wypoczynek średnio trzy razy, zaś wypoczynek poza miejscem zamieszkania trwał średnio 17 dni.
Większość wyjeżdżających na wypoczynek podróżowała głównie samochodem osobowym (71 proc.); znacznie rzadziej autokarem (24 proc.) lub pociągiem (21 proc.). Samolotem na wypoczynek wybrało się 8 proc.; na piechotę wędrowało - 7 proc. a rowerem podróżowało 5 proc. Promem, statkiem, żaglówką lub kajakiem podróżowało po 2 proc. wyjeżdżających.
Sondaż przeprowadzono w dniach 2-5 listopada, na reprezentatywnej próbie losowej 979 dorosłych mieszkańców Polski.