PolskaPolacy nie wiedzą, jak się żyje rodakom na Wschodzie

Polacy nie wiedzą, jak się żyje rodakom na Wschodzie

Polacy najgorzej oceniają sytuację rodaków
żyjących na Białorusi, najlepiej - sytuację Polaków mieszkających
na Litwie - wynika z sondażu OBOP na temat świadomości sytuacji
Polaków żyjących na Wschodzie. Znaczący odsetek Polaków nie potrafi ocenić położenia rodaków
mieszkających na Wschodzie.

Polacy nie wiedzą, jak się żyje rodakom na Wschodzie
Źródło zdjęć: © AFP

12.05.2009 | aktual.: 12.05.2009 14:41

Spośród trzech wymienionych w badaniu państw, w których mieszka Polonia, Polacy najgorzej oceniają sytuację rodaków żyjących na Białorusi - 61% respondentów sądzi, że jest ona zła, przy czym jedna piąta (19%) uważa, że jest ona bardzo zła.

Nieco lepiej oceniana jest sytuacja Polaków na Ukrainie - co piąty respondent (22%) ocenia ją pozytywnie, ale ponad połowa ankietowanych (53%) sądzi, że położenie żyjących tam rodaków jest złe.

Najlepiej oceniana jest sytuacja Polaków mieszkających na Litwie: jedna trzecia badanych (33%) ocenia ją dobrze, a 1% - bardzo dobrze. 38% respondentów jest zdania, że położenie Polaków mieszkających na Litwie jest złe.

Znaczący odsetek Polaków nie potrafi ocenić położenia rodaków mieszkających na Wschodzie. Na temat sytuacji Polonii na Białorusi i na Ukrainie nie ma zdania jedna czwarta respondentów (po 25%), a 28% badanych nie wypowiada się na temat położenia Polaków na Litwie.

Połowa naszego społeczeństwa (51%) uważa, że Polska pomaga Polakom ze Wschodu w takim stopniu, w jakim powinna i w jakim może. Przeciwnego zdania jest 27% ankietowanych. Jedna piąta badanych (22%) nie ma zdania na ten temat.

Polacy w większości solidaryzują się ze swoimi rodakami mieszkającymi za wschodnią granicą. Zdecydowana większość społeczeństwa (70%) uważa, że Polacy na Ukrainie, Białorusi i Litwie powinni otrzymywać jakąś pomoc z Polski, przeciwnego zdania jest 17%, zaś 13% respondentów nie ma zdania na ten temat.

Im starsi są badani, im lepiej są wykształceni, tym częściej uważają, że Polacy żyjący na Ukrainie, Białorusi i Litwie powinni otrzymywać pomoc z Polski. Przeciwni temu są częściej niż inni osoby o poglądach centrolewicowych (28%) oraz prywatni przedsiębiorcy (23%).

Sondaż zrealizowano w dniach 2-5 kwietnia 2009 r. na reprezentatywnej, losowej liczącej 1004 osoby ogólnopolskiej próbie osób od 15. roku życia.

Źródło artykułu:PAP
polacyukrainapolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)