Trwa ładowanie...

Polacy nie wiedzą, jak się żyje rodakom na Wschodzie

Polacy najgorzej oceniają sytuację rodaków
żyjących na Białorusi, najlepiej - sytuację Polaków mieszkających
na Litwie - wynika z sondażu OBOP na temat świadomości sytuacji
Polaków żyjących na Wschodzie. Znaczący odsetek Polaków nie potrafi ocenić położenia rodaków
mieszkających na Wschodzie.

Polacy nie wiedzą, jak się żyje rodakom na WschodzieŹródło: AFP
d3yev9o
d3yev9o

Spośród trzech wymienionych w badaniu państw, w których mieszka Polonia, Polacy najgorzej oceniają sytuację rodaków żyjących na Białorusi - 61% respondentów sądzi, że jest ona zła, przy czym jedna piąta (19%) uważa, że jest ona bardzo zła.

Nieco lepiej oceniana jest sytuacja Polaków na Ukrainie - co piąty respondent (22%) ocenia ją pozytywnie, ale ponad połowa ankietowanych (53%) sądzi, że położenie żyjących tam rodaków jest złe.

Najlepiej oceniana jest sytuacja Polaków mieszkających na Litwie: jedna trzecia badanych (33%) ocenia ją dobrze, a 1% - bardzo dobrze. 38% respondentów jest zdania, że położenie Polaków mieszkających na Litwie jest złe.

Znaczący odsetek Polaków nie potrafi ocenić położenia rodaków mieszkających na Wschodzie. Na temat sytuacji Polonii na Białorusi i na Ukrainie nie ma zdania jedna czwarta respondentów (po 25%), a 28% badanych nie wypowiada się na temat położenia Polaków na Litwie.

d3yev9o

Połowa naszego społeczeństwa (51%) uważa, że Polska pomaga Polakom ze Wschodu w takim stopniu, w jakim powinna i w jakim może. Przeciwnego zdania jest 27% ankietowanych. Jedna piąta badanych (22%) nie ma zdania na ten temat.

Polacy w większości solidaryzują się ze swoimi rodakami mieszkającymi za wschodnią granicą. Zdecydowana większość społeczeństwa (70%) uważa, że Polacy na Ukrainie, Białorusi i Litwie powinni otrzymywać jakąś pomoc z Polski, przeciwnego zdania jest 17%, zaś 13% respondentów nie ma zdania na ten temat.

Im starsi są badani, im lepiej są wykształceni, tym częściej uważają, że Polacy żyjący na Ukrainie, Białorusi i Litwie powinni otrzymywać pomoc z Polski. Przeciwni temu są częściej niż inni osoby o poglądach centrolewicowych (28%) oraz prywatni przedsiębiorcy (23%).

Sondaż zrealizowano w dniach 2-5 kwietnia 2009 r. na reprezentatywnej, losowej liczącej 1004 osoby ogólnopolskiej próbie osób od 15. roku życia.

d3yev9o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yev9o
Więcej tematów