Polacy nie ufają instytucjom politycznym
Polacy mają najmniejsze zaufanie do instytucji politycznych spośród wszystkich społeczeństw w Unii Europejskiej - wynika z najnowszego Eurobarometru na temat zachowań społecznych obywateli UE, przedstawionego w Brukseli.
Raport głosi, że "aż 81% respondentów w Polsce nie ma zaufania do żadnej z trzech instytucji politycznych", o które pytał Eurobarometr: rządu, parlamentu i rady miasta (gminy).
9% ankietowanych Polaków zadeklarowało, że ma zaufanie do jednej instytucji politycznej, 6%, że do dwóch, a 5%, że do trzech instytucji. 81% oświadczyło, że ufa "zerowej" liczbie instytucji. Dla porównania takiej odpowiedzi udzieliło tylko 19% duńskich respondentów, 27% fińskich czy 28% holenderskich oraz 76% na Litwie, 74% w Czechach, 72% w Bułgarii i 67% na Łotwie.
Średnio mniej niż jedna trzecia obywateli UE ma zaufanie do swych instytucji krajowych. Widać, że w krajach o zakorzenionej demokracji poziom zaufania do politycznych instytucji jest znacząco wyższy niż w nowych krajach członkowskich - powiedział prezentujący sondaż rzecznik Komisji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz.
Pytany o interpretację wyniku w Polsce, odesłał do "aktorów życia politycznego w Polsce".
Średnio z Eurobarometru wynika, że 49% obywateli UE ma zaufanie do swojej rady miasta (gminy), 31% do narodowego parlamentu i tyle samo do rządu. Tylko 20% obywateli UE ma zaufanie do partii politycznych.
Polacy przodują natomiast pod względem deklarowanego przywiązania do religii. Aż 87% respondentów z Polski (przy unijnej średniej 52%) wskazało religię jako ważną w swoim życiu. W przypadku Polski sondaż pokazuje też spore poczucie zagrożenia w sprawach bytu i pracy - zauważył Dowgielewicz.
27% polskich respondentów obawia się, że może popaść w biedę, 31% obawia się o swoją emeryturę i tylko 19% Polaków uważa, że polski system zabezpieczeń opieki socjalnej jest wystarczająco powszechny. 53% wskazało bezrobocie jako główny przedmiot swoich niepokojów.
Gorzej swój system zabezpieczeń socjalnych oceniają tylko Łotysze i Bułgarzy. Najlepiej Francuzi i Luksemburczycy. Odpowiednio 75 i 74% respondentów z tych krajów uważa, że ich system opieki społecznej zapewnia wystarczającą pomoc. Średnia unijna wynosi 51 proc.
Ogólnie obywatele Unii Europejskiej są zadowoleni z życia. 86% jest stosunkowo zadowolonych ze swojego życia osobistego i otaczającej ich codzienności, 83% jest zadowolonych ze stopy życiowej, 78% z warunków pracy.
Badanie Eurobarometru miało formę wywiadów osobistych. Ogółem ankietowano 26 755 osób między 17 listopada a 19 grudnia 2006 roku. W Polsce przepytano tysiąc osób 23 listopada - 12 grudnia.
Raport Eurobarometru dostępny jest na stronie http://ec.europa.eu/public_opinion/index_en.htm
Inga Czerny