Trwa ładowanie...
d1pqfig

"Polacy nie potrafią mówić". To większy problem niż błąd ortograficzny

-Bełkot i nonszalancja językowa stały się czymś powszechnym - językoznawca polonistyczny prof. Włodzimierz Gruszczyński zdradził nam, że dostrzega większy problem w niepoprawnej wymowie, niż w błędach ortograficznych. Profesor przy okazji dzisiejszego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego radzi, aby starać się nauczyć kontrolować słowo mówione.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Polacy nie potrafią mówić". To większy problem niż błąd ortograficzny
(fotolia)
d1pqfig

Ludzie przestali przywiązywać uwagę do tego w jaki sposób mówią, ponieważ powszechnie za błąd uważa się przekręcenie słowa, niż jego niewyraźnie wypowiedzenie. Na porządku dziennym jest już nieodróżnianie samogłosek i dokonywanie uproszczeń. - "No i wiesz ten tego poszedł do tamtego". Ludzie tak mówią i oczekują, że każdy ich zrozumie - zauważa językoznawca.

Zdaniem profesora powszechna nonszalancja, to wynik nieodpowiedniego podejścia polonistów w szkołach. Nauczyciele uczą poprawności językowej tylko pod kątem ortografii. - Za kilka błędnie zapisanych słów dostaje się zły stopień, ale nikt już nie upomina uczniów gdy mówią niewyraźnie - twierdzi prof. Włodzimierz Gruszczyński. - Moim zdaniem przy odpowiedzi ustnej ocenie powinna podlegać również umiejętność przekazywania informacji, a nie sama jej treść - dodaje.

Problem jest poważny, ponieważ złe nawyki z młodości, które nie zostaną wyplewione przez nauczycieli przekładają się na dorosłe życie. - Później mamy bełkoczących polityków, którzy nie potrafią poprawnie przekazać tego co mają na myśli - podkreśla językoznawca.

Dzisiaj z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego warto zastanowić się nie tylko nad tym co mówimy, ale też w jaki sposób to robimy. Wyraźna wymowa to dobro wspólne, o które każdy z nas powinien dbać.

d1pqfig

Podziel się opinią

Share
d1pqfig
d1pqfig
Więcej tematów