Polacy nie lubią rozmawiać o chorobach
Ponad połowa Polaków (58%) nie lubi rozmawiać ze znajomymi o swoim zdrowiu. O chorobach nie chce rozmawiać aż 71% mężczyzn, wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP w ramach cyklicznego badania OTC Track. Kobiety rozmawiają o problemach zdrowotnych znacznie częściej niż mężczyźni.
22.01.2007 14:04
Własne zdrowie jest w znacznie większym stopniu tematem rozmów kobiet. Częste dyskusje na tematy zdrowotne prowadzi 54% kobiet i tylko 29% mężczyzn.
Wraz z wiekiem coraz chętniej rozmawiamy się o swoim zdrowiu. O ile tylko 32% osób w wieku 15-19 często rozmawia z krewnymi i znajomymi o swoim zdrowiu, to odsetek ten wynosi już 58% dla najstarszych w wieku pow. 60 lat. Grupą najbardziej skłonną do rozmów o zdrowiu są kobiety w wieku powyżej 60 lat – 73% z nich często porusza problemy zdrowotne podczas rozmów.
A czy liczymy się z opiniami najbliższych dotyczących kwestii zdrowia i leczenia? Aż 29% nie przyjęłoby leku zapisanego przez lekarza, gdyby odradziła go znajoma osoba. Opinia znajomych jest ważna przede wszystkim dla ludzi młodych - 42% nastolatków nie przyjęłoby leku odradzanego przez przyjaciół.
Polacy nie lubią rozmawiać o chorobach. Jeżeli podejmują podobne tematy to raczej w kontekście doradzania najbliższym w kwestii zdrowia i leczenia. Wyniki badania wskazują, że prawie co trzecia osoba za radą znajomych lub przyjaciół byłaby skłonna odstąpić od zaleceń lekarza. Widać, że w polskim społeczeństwie utrzymuje się spory dystans do autorytetu ekspertów, nawet w tak ważnym obszarze, jakim jest zdrowie– komentuje Magdalena Sawińska z TNS OBOP.