Trwa ładowanie...
d3q73nh
19-05-2008 13:15

Polacy nie chcą obecności naszych wojsk w Afganistanie

Ponad trzy czwarte Polaków nie popiera misji
w Afganistanie, a ponad dwie trzecie uważa, że operacja wojskowa w
tym kraju nie przyczyni się do zaprowadzenia pokoju w tym kraju -
wynika z sondażu CBOS.

d3q73nh
d3q73nh

W kwietniu CBOS pytało o stosunek do trwającej misji NATO w Afganistanie i rozpoczynającej się misji UE w Czadzie. Ponad trzy czwarte - 77% ankietowanych było w kwietniu przeciwnych udziałowi polskich żołnierzy w misji ISAF w Afganistanie (o 4 punkty procentowe więcej niż w lutym). Poparcie dla udziału polskiego kontyngentu wyraziło 18%.

Tyle samo - 18% - zadeklarowało wiarę w to, że przyczyni się ona do zapanowania pokoju w tym kraju. Pesymizm wyraziło ponad dwie trzecie - 67% pytanych.

57% uczestników sondażu obawiało się, że udział polskich żołnierzy w działaniach militarnych w Iraku i Afganistanie może sprowokować muzułmańskich fundamentalistów do ataków terrorystycznych w Polsce. Nie podziela takich obaw jedna trzecia - 33% - badanych.

Popularnością nie cieszy się także będąca w fazie przygotowań unijna misja w Czadzie, która ma chronić uchodźców z Darfuru i umożliwić pomoc humanitarną. Poparcie dla udziału w niej polskich żołnierzy wyraziło 28%, sprzeciw - 61% ankietowanych.

d3q73nh

Udział w misjach częściej popierają mężczyźni, osoby młodsze, lepiej wykształcone i lepiej oceniające własne dochody. Poparciu dla udziału w operacji w Czadzie wyraźnie sprzyja zainteresowanie polityką.

W konkluzji CBOS zauważa, że stosunek do udziału polskich żołnierzy w zagranicznych misjach wojskowych jest ogólnie niekorzystny. Misja w Czadzie znajduje większą aprobatę, jednak jej cel jest inny i prawdopodobnie nie będą jej towarzyszyć obawy związane z islamskich terroryzmem.

Badanie z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło w dniach 11-14 kwietnia 2008 na 1101-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d3q73nh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q73nh
Więcej tematów