Trwa ładowanie...

Polacy nie chcą Donalda Tuska w Polsce. Nowy sondaż

Tłumy, które zbierają się, kiedy do Polski przyjeżdża Donald Tusk, mogłyby świadczyć o tęsknocie obywateli za politykiem. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Według pytanych były premier i szef Rady Europejskiej nie powinien wrócić do rodzinnego kraju.
Share
Decyzja w sprawie startu Donalda Tuska ma zapaść pod koniec 2019 roku
Decyzja w sprawie startu Donalda Tuska ma zapaść pod koniec 2019 rokuŹródło: PAP, Fot: JASON SZENES
d1u0dbx

Donald Tusk nie powinien wrócić do krajowej polityki - wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla serwisu rp.pl. Tego zdania jest największa grupa badanych - 40,3 proc.

Za tym, by szef Rady Europejskiej działał w Polsce, jest z kolei 37,8 proc. respondentów. Stanowiska w sprawie nie zajęło natomiast 22 proc. pytanych.

   WP.PL
Źródło: WP.PL

Te wyniki zaskakują przynajmniej z jednego powodu. Po pierwsze, to, że Tusk może liczyć na spore poparcie w kraju, widać było podczas jego wizyt w Polsce. Na przykład kiedy zeznawał w sprawie Amber Gold i ostatnio, kiedy wziął udział w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

d1u0dbx

Co więcej, powrotu Tuska chcą szczególnie mężczyźni (40 proc.), osoby z wykształceniem wyższym, (43 proc.), o dochodzie netto od 3001 do 5000 zł (48 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (46 proc.), a także osoby powyżej 50. roku życia (45 proc.).

Zobacz także: Trzaskowski spotkał się z Tuskiem. Kulisy rozmowy

- Jest to zarazem wskazówka o jakościowym charakterze dla opozycji en bloc, połączonej taktycznie motywowaną chęcią znalezienia sposobu na odebranie władzy Zjednoczonej Prawicy. Jakościowy charakter tej wskazówki oznacza tu potrzebę podjęcia przez opozycję starań w kierunku aktywnego, zamiast reaktywnego, poszukiwania nowego, atrakcyjnego wizerunkowo i jednoczącego ją przywódcy. Dalsze czekanie na byłego premiera może się bowiem przeistoczyć w czekanie na politycznego Godota, czyli wpłynąć na przeoczenie przez nią właściwego momentu na rozpoczęcie politycznej ofensywy - ocenił w rozmowie z serwisem prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 9-10 października 2018 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1u0dbx

Podziel się opinią

Share
d1u0dbx
d1u0dbx
Więcej tematów