Polacy nadal najbardziej ufają premierowi
Premier Kazimierz Marcinkiewicz cieszy się
największym zaufaniem społecznym - ufa mu 67% Polaków, od 2% mniej niż w maju - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Kolejne miejsca w rankingu zaufania zajmują: minister zdrowia
Zbigniew Religa (63%), minister sprawiedliwości Zbigniew
Ziobro (57%) i Donald Tusk (51%). Marcinkiewicz przewodzi w rankingu zaufania od siedmiu miesięcy.
Pierwszą piątkę polityków, którym Polacy ufają najbardziej zamyka prezydent Lech Kaczyński (43%). Kolejne miejsca zajmują: Hanna Gronkiewicz-Waltz (39%), Jarosław Kaczyński i Andrzej Lepper (po 37%), wiceprzewodniczący PO Jan Rokita (36%), wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska (35%), prezes PSL Waldemar Pawlak (34%), szef SdPl Marek Borowski (33%) i przewodniczący SLD Wojciech Olejniczak (31%).
Od maja niewiele zmieniła się też lista polityków budzących nieufność badanych. Otwiera ją wicepremier i minister edukacji Roman Giertych - nie ufa mu 58% badanych. Drugie miejsce zajmują wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper oraz Leszek Balcerowicz, którzy budzą nieufność prawie co drugiego badanego (47%).
Na dalszych miejscach znaleźli się: lider PiS Jarosław Kaczyński (44 proc.) oraz prezydent Lech Kaczyński (40%). Mniej więcej co trzeci Polak nie ufa także Janowi Rokicie (35%), wicepremierowi i szefowi MSWiA Ludwikowi Dornowi (33%) oraz Hannie Gronkiewicz-Waltz (31%). W porównaniu z majem, poprawiły się oceny wicepremierów Andrzeja Leppera i Romana Giertycha.
W stosunku do maja zaufanie do Leppera wzrosło o 5 pkt. proc. Jednocześnie równie znacząco ubyło osób deklarujących nieufność w stosunku do niego. Jeśli chodzi o Giertycha, obecnie zaufanie do niego deklaruje o 4 pkt. proc. więcej badanych niż w maju. Minimalnie (o 2 pkt. proc.) zmalała grupa badanych, którzy mu nie ufają.
Najlepsze oceny od momentu objęcia funkcji szefa resortu sprawiedliwości uzyskał Zbigniew Ziobro. Zaufanie do niego wzrosło o 6 pkt. proc. Minimalnie ubyło też (2%) osób, deklarujących nieufność wobec niego.
W porównaniu z majem znacząco wzrosły również notowania liderów ugrupowań opozycyjnych: Waldemara Pawlaka (wzrost zaufania i jednocześnie spadek nieufności o 5 pkt. proc.), Donalda Tuska (4- punktowy wzrost zaufania i 2-punktowy spadek nieufności), Marka Borowskiego (wzrost zaufania o 2%, spadek nieufności o 5 pkt. proc.) i Wojciecha Olejniczaka (wzrost zaufania o 1 pkt. proc., spadek nieufności o 3 pkt. proc.). 3-punktowy wzrost zaufania zanotowali ponadto: Radosław Sikorski, Bronisław Komorowski, Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jarosław Kaczyński.
CBOS zbadał też pierwszy raz od dwóch lat (czerwiec 2004) zaufanie do przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego Marka Safjana. Jak wynika z sondażu, jest on bardzo mało znaną osobistością życia publicznego. Jego nazwiska nie identyfikuje 77% badanych. W bardzo wąskiej grupie rozpoznających go zaufaniem darzy go 8% badanych. Nie ufa mu 4%.
Bardzo mało znaną osobą, jak wynika z sondażu, jest także wicemarszałek Sejmu z rekomendacji Samoobrony Genowefa Wiśniowska. Nie rozpoznaje jej 69% badanych. 10% respondentów jej nie ufa. Zaufaniem darzy ją 6% ankietowanych.