ŚwiatPolacy na stanowiskach w PE

Polacy na stanowiskach w PE


Polacy objęli dziewięć stanowisk w Parlamencie Europejskim: dwa wiceprzewodniczących unijnego zgromadzenia, stanowisko kwestora, stanowiska przewodniczących dwóch komisji i wiceprzewodniczących czterech.

Polacy na stanowiskach w PE
Źródło zdjęć: © PAP

Dwoma z 14 wiceprzewodniczących PE zostali Jacek Saryusz-Wolski (PO) i Janusz Onyszkiewicz (UW), a jednym z pięciu kwestorów (którzy również wchodzą w skład prezydium zgromadzenia, choć tylko z głosem doradczym) jest Genowefa Grabowska (SdPl).

Przewodniczącymi parlamentarnych komisji zostali Janusz Lewandowski (PO) i Marcin Libicki (PiS) - pierwszy jest szefem komisji budżetowej, a drugi - komisji ds. petycji. Wiceprzewodniczącymi są: Andrzej Szejna (SLD-UP) w komisji prawnej, Jan Olbrycht (PO) w komisji regionalnej, Janusz Wojciechowski (PSL) w komisji rolnej i Sylwester Chruszcz (LPR) w komisji transportu i turystyki.

Członkowie prezydium Parlamentu Europejskiego, podobnie jak członkowie prezydiów parlamentarnych komisji i delegacji, są nominowani w wyniku porozumienia między partiami przy zastosowaniu metody d'Hondta.

I tak Saryusza-Wolskiego, Lewandowskiego, Olbrychta i Wojciechowskiego nominowała największa frakcja PE - Europejska Partia Ludowa-Europejscy Demokraci, której są członkami (Platforma Obywatelska i PSL weszły w skład tej samej frakcji).

Onyszkiewicza nominowało Przymierze Liberałów i Demokratów dla Europy - ta sama frakcja, która proponowała Bronisława Geremka na szefa PE.

Grabowską i Szejnę zgłosiła Europejska Partia Socjalistyczna, do której przystąpiły SLD-UP i SdPl, Libickiego - frakcja Unia na Rzecz Narodów, w której skład weszło PiS, a Chruszcza - Niepodległość i Demokracja, gdzie trafiła LPR.

Parlament Europejski tej kadencji liczy 732 członków z 25 państw. Polaków jest wśród nich 54.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)