Trwa ładowanie...

Polacy na Forum Euromajdanów: to przypomina narodziny Solidarności w Polsce

Wydarzenia na Ukrainie przypominają narodziny Solidarności w Polsce - oceniają działacze opozycji demokratycznej w czasach PRL. I podkreślają, że choć Zachód trzymał kciuki za Solidarność w Polsce, to nikt tam nie wyobrażał sobie, że ona jednak odniesie sukces. - A nam udało się pokonać system, przełamać bariery tworzone przez sowiecki system (...) i zdobyć wolność - podkreśla Zbigniew Bujak. Z kolei Zbigniew Romaszewski dodaje, że Ukraińcy są wyjątkowo zmotywowani, by wywalczyć o swoje prawa i stać się częścią UE, jednak przed nimi długa droga.

Polacy na Forum Euromajdanów: to przypomina narodziny Solidarności w PolsceŹródło: PAP/EPA, fot: Sergey Dolzhenko
d15jikr
d15jikr

Zbigniew Romaszewski i Zbigniew Bujak, goście pierwszego krajowego Forum Euromajdanów w Charkowie, uczestniczą w tym spotkaniu jako obserwatorzy.

W sobotę byli świadkami napaści na cerkiew, w której odbywało się Forum. Napaści dokonali młodzi ludzie, jak relacjonują świadkowie, ubrani w sportowe ubrania. Wiele osób jest zdania, że są oni wynajmowani przez władze dla przeciwdziałania wymierzonym w nie akcjom. Napastnicy zostali schwytani przez ukraińską milicję.

- Walka o wolność nie jest łatwa. Imponująca jest u Ukraińców stanowczość i decyzja o wytrwaniu w dążeniu do demokracji i przestrzegania swoich praw. Jest trudno, ale u nas też tak było. Zaskoczeń nie mam żadnych. Wydaje mi się jednak, że u nas było mniej przemocy. Oczywiście nie można zapomnieć o stu kilkudziesięciu ofiarach stanu wojennego, ale nie było to tak, że funkcjonowały jakieś nieskoordynowane bojówki, które napadały na ludzi - komentował sytuacje na Ukrainie Romaszewski.

Zdaniem byłego senatora to, co dzieje się dziś na Ukrainie, jest "jedną z nielicznych szans" uzyskania przez ten kraj realnej państwowości. - Życzyłbym, żeby ten ich marsz ku wolności był jak najkrótszy. Uważam, że najważniejsze jest dotrwanie do wyborów prezydenckich w 2015 roku i ich pieczołowite skontrolowanie. To jest początek demokracji - podkreślił.

d15jikr

Bujak zwrócił uwagę, że konspiracja - widoczna przy organizacji zjazdu w Charkowie, którego uczestnicy byli w sobotę przewożeni taksówkami z miejsca na miejsce - żywo przypomina sytuację z czasów komunistycznej Polski.

- Mam dojmujące wrażenie, że ja to znam, dlatego że myśmy właśnie dokładnie tak zakładali Solidarność. My także zbieraliśmy się w jakichś dziwnych miejscach, małych salkach, ale to wszystko nam dobrze szło, bo panowało zrozumienie, że w ważnych sprawach powinien być konsensus. To, co tutaj przed tym ukraińskim ruchem stoi, to pytanie, jak wyznaczymy sobie ten strategiczny cel, który będzie łączył wszystkich. Mam poczucie, że ten cel na Ukrainie już jest. Jest to Unia Europejska, miejsce, w którym Ukraina chce być - tłumaczył.

Bujak zaapelował również do Ukraińców, by robili swoje, nie zważając na to, co o ich protestach mówią znawcy polityki i media.

- Kiedy budowaliśmy Solidarność, wielu sowietologów i politologów w Ameryce i Europie trzymało za nas kciuki, ale nikt nie wyobrażał sobie, że możemy odnieść sukces. Myśmy to widzieli, ale mimo to szliśmy do przodu. Okazało się, że udało się nam przełamać bariery tworzone przez tamten sowiecki system. Czy teraz jest łatwiej? Osobiście uważam, że tak, bo ten system nie jest tak opresyjny, jak tamten, ale jednak wciąż jest trudno. Ten ruch nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów w ciągu pół roku. Tutaj trzeba się nastawiać na długi marsz, ale ja widzę ich determinację i jestem w tym przypadku optymistą - powiedział.

Forum w Charkowie

Forum Euromajdanów w Charkowie to zjazd uczestników protestów - zwolenników integracji europejskiej Ukrainy. Protesty wybuchły, gdy władze zdecydowały, że nie podpiszą umowy o stowarzyszeniu ich kraju z UE.

Celem spotkania jest koordynacja działań przeciwko rządzącym, które trwają w Kijowie i innych miastach.

d15jikr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jikr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj