Trwa ładowanie...
d2m8e7n

Polacy na amerykańskiej farmie


Amerykańskie służby imigracyjne rozpatrują projekt udzielania tymczasowych zezwoleń na pracę dla obcokrajowców, zatrudnianych u amerykańskich farmerów. Projekt adresowany jest głównie do Latynosów, ale niewykluczone, że i polscy rolnicy mogliby z niego skorzystać.

Share
d2m8e7n

Jak pisze wydawany w Chicago polonijny tygodnik Express, w cieniu starań o powszechną amnestię dla "nielegalnych" i przywrócenie Sekcji 245(i) prawa imigracyjnego toczy się batalia o umożliwienie imigrantom podejmowania sezonowej pracy w USA, w sektorze rolnym. Wielu Polakom stwarzałoby to niepowtarzalną szansę podjęcia zatrudnienia w Stanach, co w sytuacji rosnącego bezrobocia nad Wisłą byłoby doskonałą formą zabezpieczenia interesów obu krajów.

Projekt możliwość legalizacji pobytu (tzw. Sekcja 245i), wniesiony przez kongresmena Luisa Gutierreza, nadal jest rozpatrywany w Kongresie USA. Zakłada uzyskanie zgody na pracę dla 6 - 9 mln "nielegalnych", którzy od co najmniej 5 lat mieszkają w USA.

Tymczasowo zaktualizowany program zakończył się 30 kwietnia br. Korzystać z niego mogli ci "nielegalni", którzy mieli szansę wystąpienia o zalegalizowanie pobytu w USA na podstawie sponsorowania przez pracodawcę lub najbliższa rodzinę. Program ten zostanie ponownie wprowadzony jeszcze w tym roku na 4 miesiące, choć daty nie są jeszcze znane.

d2m8e7n

Możliwość sezonowej pracy u farmerów amerykańskich jest przedmiotem mocnych nacisków ze strony rządu meksykańskiego, który nalega również na jakąś formę amnestii dla nielegalnych imigrantów. Obie strony nie udzielają bliższych informacji o negocjacjach. Wiadomo jedynie, że strona meksykańska nalega na wyznaczenie rocznej kwoty pracowników, mogących podjąć legalne zatrudnienie na farmach amerykańskich.

Mówi się także o naciskach na Waszyngton w kierunku legalizacji tych "wakacjuszy", którzy od dłuższego czasu pracują i żyją w USA, wnosząc wkład w rozwój kraju. Gdyby w tej sprawie zawarto porozumienie pomiędzy Meksykiem a USA, mogłaby również skorzystać Polska, naciskając na legalne zatrudnienie polskich rolników u amerykańskich farmerów. W wyjątkowych przypadkach, program taki pozwalałby również "nielegalnym" starać się o stały pobyt.

Tygodnik Express pisze, że o szczegółach negocjacji będzie informował. _ Oby tylko Warszawa wykorzystała szansę i zgłosiła w Waszyngtonie chęć uczestnictwa w programie tymczasowego zatrudniania obcokrajowców w rolnictwie. Przy bezrobociu, dochodzącym miejscami w Polsce do 20 proc., byłaby to olbrzymia szansa._ - kończy tygodnik. (Andrzej Wasewicz/pr)

d2m8e7n

Podziel się opinią

Share
d2m8e7n
d2m8e7n
Więcej tematów