Polacy mówią, że bardzo wierzą
Jesteśmy społeczeństwem bardzo religijnym. Prawie wszyscy wierzą,
a ponad osiemdziesiąt procent praktykuje - wynika z sondażu
"Rzeczpospolitej".
Badanie dla "Rzeczpospolitej" przeprowadził Instytut GfK Polonia. Aż 96 procent dorosłych Polaków deklaruje się jako osoby wierzące. Z tego 86 procent to ci, którzy regularnie i nieregularnie - praktykują. W sondażu "Rz" aż 60 procent pytanych deklaruje, że raz w tygodniu i częściej uczestnicy we mszach św. lub innych nabożeństwach. To dużo.
Tymczasem ostatnie liczenie w kościołach uczestników niedzielnej mszy (20 listopada 2005 roku) pokazało, że było ich 45 proc. Nawet jeśli uwzględni się, że uczestnicy sondażu to także wierni innych religii i Kościołów chrześcijańskich, to i tak różnica między deklaracjami, a praktykami jest duża.
- Być może sondaż nieznacznie zawyża wynik. Jednoznaczną odpowiedź mielibyśmy wówczas, gdyby był przeprowadzany w tym samym czasie, co liczenie w kościołach - tłumaczy Tadeusz Szawiel, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
W różnych sondażach z reguły od 50 do 55 proc. badanych deklaruje, że uczestniczy w praktykach religijnych raz w tygodniu lub częściej.
Sondaż "Rz" był przeprowadzany w pierwszej połowie czerwca, dwa tygodnie po wizycie Benedykta XVI w Polsce i w czasie gorącej dyskusji o lustracji w Kościele. Niewykluczone, że na wyniki sondażu wpłynęła atmosfera papieskiej pielgrzymki.
- Wyniki badań "Rzeczpospolitej" potwierdzają specyfikę polskich zmian po 1989 roku. Podstawowe wskaźniki religijności, czyli deklaracje wiary i praktyk religijnych, nie zmieniają się - mówi Szawiel. - Te z początku lat 90. i początku XXI wieku są takie same. Polacy nie odstępują od wiary i od praktyk, co nie potwierdza teorii, że wraz z modernizacją następuje laicyzacja.
Takich związków można się jednak doszukać i w religijności Polaków. Najwięcej osób wierzących, ale niepraktykujących, żyje w miastach od 200 do 500 tysięcy mieszkańców (20 proc.) oraz w stolicy (15 proc.). Ale jednocześnie w Warszawie 51 proc. deklaruje, że raz w tygodniu uczestniczy we mszy świętej, a codziennie aż 9 proc.