Trwa ładowanie...

"Polacy mordowali swoich Żydowskich sąsiadów". Dziennikarka zszokowała swoim wpisem

Dziennikarka Eliza Michalik zamieściła ostry wpis, odnoszący się do konfliktu Polski z Izraelem. Stwierdziła, że "Polacy mordowali swoich Żydowskich sąsiadów w sposób zorganizowany".

Share
"Polacy mordowali swoich Żydowskich sąsiadów". Dziennikarka zszokowała swoim wpisem
Źródło: East News
d2bs8qo

Cały czas trwa zaciekła dyskusja na temat rzekomej współodpowiedzialności Polaków za Holokaust. Głos w tej sprawie zabrała znana z kontrowersyjnych opinii dziennikarka Superstacji.

"Polacy mordowali swoich Żydowskich sąsiadów w sposób zorganizowany, bez przymusu ze strony nazistów, z własnej woli, chciwości i podłości. Nie tylko w Goniądzu i Jedwabnem, ale wielu innych polskich miejscowościach. Taka jest prawda, a nie taka, jak chcielibyśmy, żeby była" - napisała Michalik na Twitterze.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. W kierunku dziennikarki posypały się krytyczne komentarze.

d2bs8qo

"Ordynarne kłamstwo, a oprócz tego ciekawa sprawa. Łatwo napisać, że to Polacy mordowali, za to przymus ze strony nazistow (o Niemcach ani słowa). Skąd taka nienawiść do własnego narodu?" - napisał jeden z internautów.

Burza wokół ustawy

Nowelizacja ustawy jest wymierzona przede wszystkim w zwrot "polskie obozy śmierci", które pojawiają się w zagranicznych mediach.

d2bs8qo

Nowelizacja wprowadza do ustawy o IPN kary za zakłamywanie historii przez przypisywanie Polsce i Polakom współudziału w Holokauście. "Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie (...) lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega karze grzywny lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości" - brzmi zapis ustawy. Kolejny punkt łagodzi karę w przypadku działania nieumyślnego (grzywna lub ograniczenie wolności.

- Całkowicie potępiam nowe polskie prawo, które próbuje zaprzeczyć polskiej odpowiedzialności za Holokaust. Ta zbrodnia została zapoczątkowana w Niemczech, ale setki tysięcy spośród Żydów, którzy zostali zamordowani, nawet nie spotkało niemieckiego żołnierza. Polskie obozy śmierci były i żadne prawo tego nie zmieni - napisał na Twitterze Jair Lapid po przegłosowaniu zmian w ustawie o IPN.
Zdaniem byłego ministra finansów Izraela, obozy śmierci działały w Polsce, gdyż "Niemcy wiedzieli, że przynajmniej część lokalnej społeczności będzie im pomagać".

Zobacz także: Nowelizacja ustawy o IPN. "Izraelscy politycy zarzucają Polsce zniekształcanie prawdy historycznej"

d2bs8qo

Podziel się opinią

Share
d2bs8qo
d2bs8qo
Więcej tematów