PolskaPolacy mogą się ubiegać o "arabskiego Nobla"

Polacy mogą się ubiegać o "arabskiego Nobla"

Najpóźniej do końca kwietnia tego roku naukowcy mogą jeszcze składać dokumenty niezbędne do ubiegania się o King Faisal International Prize, czyli KFIP. Nazywana "arabskim Noblem" nagroda warta jest 200 tys. dolarów. - Znam dokonania polskich badaczy, uważam, że mają oni ogromną szansę zostania jednymi z laureatów Nagrody - powiedział Waleed T. Radwan, ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce.

Polacy mogą się ubiegać o "arabskiego Nobla"
Źródło zdjęć: © AFP | Fayez Nureldine

Nagrody King Faisal przyznawane są co roku przez fundację King Faisal Foundation, założoną w 1976 r. przez książęta z Arabii Saudyjskiej. Jest najbardziej znanym przedsięwzięciem tej fundacji. Wśród jej laureatów są uczeni, którzy otrzymali później Nagrodę Nobla. Po raz pierwszy oficjalnie do zgłaszania kandydatur zostali zaproszeni naukowcy z Polski.

Nagrody King Faisal przyznawane są za badania w zakresie islamistyki, literatury i języka arabskiego oraz medycyny i nauki. W odróżnieniu od innych nagród każdego roku zmieniane są konkretne dziedziny, w ramach których można ubiegać się o nagrodę.

Jeśli chodzi islamistykę w tym roku nagradzane będą najlepsze badania z zakresu islamskiego prawa karnego. Z zakresu arabistyki oczekiwane są prace nad słownikami języka arabskiego. W medycynie można ubiegać się o nagrodę za badania nad genetyką otyłości. Z zakresu nauki natomiast będą przyjmowane prace dotyczące fizyki (wcześniej nagradzano dokonania za zakresu m.in. chemii i matematyki).

- Oczekuję, że polscy naukowcy będą ubiegać się przede wszystkim o nagrody z zakresu badań genetycznych nad otyłością i fizyki. Ale mogą się o nią starać także ci, którzy zajmują się arabistyką i badaniami islamskimi - powiedział ambasador.

Podkreślił, że uczeni nie mogą ubiegać się o Nagrodę King Faisal indywidualnie ani z ramienia partii politycznych. Muszą być nominowani przez swoje uczelnie, instytuty i ośrodki naukowe. Można zgłaszać kilka prac i badań, ale nie więcej niż 10. Nadesłać można również nie więcej niż 6 książek.

Wszystkie dokumenty, w tym również CV i listę publikacji należy przekazać bezpośrednio do King Faisal Foundation (a nie do ambasady Królestwa Arabii Saudyjskiej). Trzeba je wysłać najpóźniej do 1 maja 2012 (więcej na stronie internetowej www.kff.com).

- Nie jest ważna religia, wyznanie ani narodowość. Liczą się tylko zasługi i osiągnięcia badawcze w nagradzanych dziedzinach - dodał Waleed T. Radwan.

Ogłoszenie laureatów tegorocznego KFIP nastąpi w styczniu 2013. Wręczenie nagród przewidziane jest w marcu 2013 r. w Rijadzie, podczas największej uroczystości organizowanej przez King Faisal Foundation. Nagroda w wysokości 200 tys. dolarów może być podzielona między kilku badaczy. Każdy z laureatów otrzyma medal z 24-karatowego złota.

Pierwsze Nagrody King Faisal przyznano w 1979 r. za badania w zakresie islamistyki i literatury arabskiej. Od 1981 r. ogłaszani są laureaci w dziedzinie medycyny, a od 1982 r. w nauce (w poszczególnych dziedzinach).

"Dotychczas jeszcze żadne polski naukowiec nie otrzymał Nagrody King Faisal. Mam jednak nadzieję, że to się zmieni, być może już w przyszłym roku, gdy zostaną ogłoszeni kolejni laureaci" - powiedział Waleed T. Radwan.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)