Trwa ładowanie...
d2v61g1

Polacy "lubią" skarżyć się w Strasburgu

Pod względem liczby osób składających skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Polacy znaleźli się w 2001 roku na drugim, po Rosjanach, miejscu - wynika z zestawień statystycznych opublikowanych w poniedziałek, podaje PAP.

d2v61g1
d2v61g1

Ogółem w ubiegłym roku wpłynęło do Strasburga ponad 30 000 skarg od obywateli państw członkowskich Rady Europy. Zarejestrowano 13 858 tych skarg.

Jak podaje PAP - pod względem liczby skarżących się Polska znalazła się na drugim miejscu (1763 zarejestrowane skargi), po otwierającej listę Rosji (2108 zarejestrowanych skarg), a przed Francją (1117). Wśród skarg przeciwko Rosji około 220 dotyczy łamania praw człowieka w Czeczenii.

Nieco inne dane przytacza korespondent Informacyjnej Agencji Radiowej. Według niego z Polski w ubiegłym roku zgłoszono 3361 skarg, co sytuuje nas na trzecim miejscu po Włoszech i Rosji. W 2001 roku Polska za naruszenie Europejskiej Konwencji skazana została 17-krotnie. Więcej wyroków skazujących zapadło jedynie wobec Turcji, Francji i Wielkiej Brytanii.

Stale rosnąca liczba skarg, które napływają do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, uniemożliwia sprawne wydawanie wyroków i decyzji. Przewodniczący Europejskiego Trybunału, szwajcarski sędzia Luzius Winhaber poinformował, że ubiegłym roku Trybunał wydał prawie 9 tysięcy decyzji i 889 wyroków, czyli blisko o jedną trzecią więcej niż w roku poprzednim.

d2v61g1

Według pełnomocnika polskiego rządu przy Trybunale, prof. Krzysztofa Drzewickiego, powody składania przez Polaków skarg były w ubiegłym roku podobne jak dotychczas - większość spraw dotyczy przewlekłości w procedurze sądowej. _ Nie mamy do czynienia z żadną niepokojącą tendencją, która mogłaby świadczyć o pogarszaniu się sytuacji w kwestii przestrzegania praw człowieka w Polsce_ - powiedział Drzewicki. (reb)

d2v61g1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v61g1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj