ŚwiatPolacy liderami przedsiębiorczości w Europie

Polacy liderami przedsiębiorczości w Europie

Prezes PKN Orlen Zbigniew Wróbel i dyrektor
Pekao Maria Wiśniewska trafili na tegoroczną listę
amerykańskiego tygodnika "Business Week" 25 "gwiazd europejskiego
biznesu" - przedsiębiorców i menedżerów sytuujących się w
awangardzie zmian.

Lista podzielona jest na pięć kategorii: menedżerów, osób wprowadzających innowacje, przedsiębiorców, finansistów i polityków lub ekonomistów ustalających strategię.

"(Wyróżnieni) to osoby wywodzące się z różnych kulturowych środowisk i politycznych orientacji, ale łączy ich to, że nie wzdragają się przed zmianą i szukają nowych sposobów rozwiązania dawnych problemów. W pewnym sensie są to rewolucjoniści otwierający drzwi Europie jutra"- napisał tygodnik.

Pismo pisze też o "ożywczym wietrze przedsiębiorczości ze Wschodu".

"Jeszcze do niedawna zachodziły obawy, że kraje dawnego obozu moskiewskiego narzucą reszcie Europy metody działania swojej biurokracji i nieskuteczne praktyki. Zamiast tego nastąpiło coś odwrotnego. Począwszy od przyjaznych innowacjom krajów bałtyckich aż po Czechy i Polskę, Wschód zaczyna stawać się gospodarczym, społecznym i politycznym laboratorium dla reszty Europy".

Tygodnik zwraca też uwagę, że elementem tego ożywczego prądu jest również Rosja, gdzie napływ prywatnego kapitału inwestycyjnego zaczął przewyższać odpływ, co jest nieomylną oznaką powrotu zaufania.

O Marii Wiśniewskiej, która na liście gwiazd europejskich przedsiębiorczości gościła już wcześniej, "Business Week" napisał, że scaliła cztery b. państwowe banki w jeden spójny organizm, zreorganizowała go i zmodernizowała. Obecnie Pekao, którego partnerem jest UniCredito Italiano, kontroluje 1/5 ogółu aktywów bankowych w Polsce.

43-letnią Wiśniewską cenią zwłaszcza udziałowcy (przede wszystkim UniCredito i Allianz), ponieważ cena akcji banku podwoiła się od czasu prywatyzacji - pisze amerykański "Business Week".

O 49-letnim Zbigniewie Wróblu, szefie PKN Orlen, amerykański tygodnik pisze, że "jest na dobrej drodze do tego, by stać się jednym z najbardziej niezwykłych polskich przedsiębiorców".

Pismo odnotowuje jego sukces w przejęciu 495 stacji benzynowych od British Petroleum w północnych Niemczech. Ambicją Wróbla jest przejęcie 75 proc. udziałów w Lotosie (dawnej Rafinerii Gdańskiej) w partnerstwie z Rotch Energy lub samodzielnie i przygotowanie się do konsolidacji sektora paliwowego w regionie. Wróbel stoi też na czele konsorcjum firm polskich, które we współpracy z Bechtelem są zainteresowane kontraktami na odbudowę Iraku.

Jesli chodzi o Rosjan, na liście znajdują się prezes grupy Alfa (partnera BP w trzecim największym koncernie paliwowym w Rosji) Michaił Fridman, prezes spółki hutniczej Siewierstal Aleksej Mordaszow i wiceminister gospodarki Arkadij Dworkowicz, jeden z autorów programu gospodarczego prezydenta Putina, a także urodzeni na Łotwie Walerij Kargin i Wiktor Krasowicki. Dwaj ostatni w 1992 roku założyli Parex Bank. Bank ten przetrwał dwa kryzysy walutowe na Łotwie i jeden w Rosji, jest największym bankiem Łotwy i ma oddziały za granicą.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)