Trwa ładowanie...

Polacy kończą wyprawę. "Dostaliśmy od Nangi solidną lekcję pokory"

• Jacek Czech i Adam Bielecki kończą wyprawę na Nanga Parbat
• Powodem są warunki pogodowe
• Bielecki: dostaliśmy od Nangi solidną lekcję pokory

Share
Polacy kończą wyprawę. "Dostaliśmy od Nangi solidną lekcję pokory"
Źródło: PAP, fot: Marcin Obara
d1dfdxx

Polscy himalaiści Jacek Czech i Adam Bielecki kończą swoją wyprawę na Nanga Parbat.

Polacy próbowali zdobyć w stylu alpejskim niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik. Do zmiany planów zmusiły ich warunki pogodowe. Dodatkowo Bielecki przy podchodzeniu do jednego z obozów miał wypadek, w czasie którego doznał urazu dłoni i mocnych stłuczeń ciała.

"W ciągu dwóch ostatnich dni udało nam się ściągnąć cały sprzęt z powrotem do bazy. Wobec słabych prognoz pogody i mojej rannej dłoni oznacza to koniec wyprawy. Dostaliśmy od Nangi solidną lekcję pokory. Marzyliśmy o zdobyciu jej w czystym stylu alpejskim, ale pogoda nie dała nam żadnej szansy na podjęcie ataku" - napisał Bielecki na swojej stronie internetowej.

d1dfdxx

"Kolejne pomysły na zdobycie góry kończyły się na tej samej niewielkiej wysokości z powodu pogody, problemów ze zdrowiem, bądź też urwanej liny. Walczyliśmy twardo, ale okazaliśmy się za słabi albo po prostu góra okazała się za silna. Cieszymy się, że wyprawa ta umocniła naszą przyjaźń i partnerstwo. Sporo się nauczyliśmy. Jesteśmy zdrowi (nie licząc dłoni). Coś czuję, że tu jeszcze wrócimy. Chyba złapałem bakcyla zimowej Nangi" - dodał.

Na zboczach góry działają jeszcze cztery wyprawy. W dwóch uczestniczą Polacy. Po stronie Rupal góry działa najliczniejsza wyprawa "Nanga Dream" kierowana przez Marka Klonowskiego. Po stronie Diamir wspina się Tomasz Mackiewicz wspólnie z Francuzką Elizabeth Revol.

Nanga Parbat (8126 m) jest jednym z dwóch ośmiotysięcznych szczytów niezdobytych dotąd zimą. Była atakowana różnymi drogami i od różnych stron. Nieosiągalny o tej porze roku dla himalaistów pozostaje jeszcze wierzchołek K2 mierzący 8611 metrów.

(fot. WP)
Źródło: (fot. WP)
d1dfdxx

Podziel się opinią

Share
d1dfdxx
d1dfdxx
Więcej tematów