Trwa ładowanie...

"Polacy już nie pozwolą na dominację Kościoła"

Społeczeństwo polskie jest otwarte na różne systemy wartości i odmienne religie i nie pozwoli już na zdominowanie się przez klerykalne państwo ani upolityczniony Kościół - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Polityka" prof. Józef Baniak, socjolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

"Polacy już nie pozwolą na dominację Kościoła"Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d3ajzfu
d3ajzfu

Baniak twierdzi, że Polacy coraz częściej patrzą księżom na ręce i rozliczają ich z niemoralnego życia. Z drugiej strony, chętniej stawiamy uczciwych księży za wzór. Profesor podkreśla, że jest to proces nie do zatrzymania.

"Ja nie widzę tu religijności, lecz świadomą manipulację" - tak prof. Baniak skomentował sytuację pod Pałacem Prezydenckim. Jego zdaniem, "prości ludzie słabej wiary" zostali wmieszani w manipulację sacrum dla celów politycznych. Według socjologa, jest to religijność bez podłoża wiary.

Profesor broni za to młodzieży, która domagała się przeniesienia krzyża do kościoła św. Anny. W jego opinii, młodzi domagała się uszanowania krzyża, co da się zrobić tylko w najbardziej odpowiednim i świętym miejscu, czyli właśnie w świątyni. Jednocześnie młodzież dała do zrozumienia politykom i władzom kościelnym, że krzyż to nie mebel, którego nie da się przenosić z miejsca na miejsce, a jego miejsce jest przede wszystkim w świątyni.

Z drugiej strony, prof. Baniak krytykuje osoby kpiące z sytuacji pod Pałacem. Profesor nazwał te wydarzenia "dramatem".

Jednocześnie - co stwierdza Baniak - młodzież w większości wcale nie odwraca się od Boga. Młodzi wciąż liczą na jego pomoc w trudnych sytuacjach, ale za to odrzucają obraz Boga tworzonego przez Kościół. Przyczyną ma być przede wszystkim zbytnie upolitycznienie duchowieństwa.

d3ajzfu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ajzfu
Więcej tematów