Polacy jadą na Konkurs Prac Młodych Naukowców UE
Łagodzenie stresu u psów przy pomocy muzykoterapii, odkrycie nietypowego "układu podwójnego gwiazd zakrywających się" oraz ustalenie wpływu herbicydu "Ekspert" na grzyba owadobójczego - to projekty badawcze, które będą reprezentować Polskę w europejskim finale Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej w Moskwie.
W piątek w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie ogłoszono zwycięzców polskich eliminacji konkursu, organizowanego co roku przez Komisję Europejską.
Spośród 44 prac nadesłanych na konkursowe eliminacje przez najmłodszych polskich naukowców - uczniów liceów i studentów pierwszego roku - wyłoniono 14. Z tych wybrano następnie trzy najlepsze, które będą reprezentowały nasz kraj podczas europejskiej rywalizacji, w dniach 17-22 września tego roku w Moskwie.
Jury, pod przewodnictwem prof. Jana Madeya z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, zakwalifikowało do polskiego finału: jedną pracę z astronomii, sześć z biologii, dwie z chemii, jedną z ekologii, dwie z fizyki, jedną z informatyki i jedną z matematyki.
Do Moskwy pojadą: uczennica trzeciej klasy II LO im. Mieszka I w Szczecinie Kaja Giżewska - autorka pracy na temat prób łagodzenia stresu u psów w schronisku przy zastosowaniu muzykoterapii (m.in. utworów Roberta Schumanna); uczennica trzeciej klasy VI LO im. St. Czarneckiego w Szczecinie Kamila Zapalowicz - autorka pracy na temat "wpływu herbicydu Expert Met 56 WG na grzyba owadobójczego Metarhizium flavoviride"; oraz studentka I roku astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Agata Karska - autorka odkrycia i badań nietypowego układu podwójnego gwiazd zakrywających się.
Podczas uroczystości w Warszawie młodzi naukowcy odebrali także nagrody Ministra Nauki i Informatyzacji.
Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej organizowany jest przez KE od 1989 roku. Obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, ekonomiczne, społeczne i technikę. Biorą w nim udział kraje UE i stowarzyszone. Ideą konkursu jest promocja zainteresowań naukowych i badawczych wśród młodzieży - jako część Programu Zwiększania Ludzkiego Potencjału Badawczego (IHP).
Polska będzie uczestniczyć w tym konkursie po raz jedenasty. Dotychczas pracom naszych reprezentantów przyznano 13 nagród głównych: dwie pierwsze, pięć drugich i sześć trzecich.
Organizatorem polskich eliminacji do konkursu jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.