Polacy grypy się nie boją?
Zdecydowana większość Polaków (73%) nie podejmuje żadnych działań, aby przygotować się do sezonu grypowego. Tylko co czwarty badany (26%) podejmuje różne działania, aby ustrzec się przed grypą lub przeziębieniem - wynika z najnowszego raportu TNS OBOP.
Do sezonu grypowego częściej przygotowują się kobiety (31%) niż mężczyźni(19%) - wynika z raportu.
Działania mające ustrzec przed przeziębieniem podejmuje tylko 195 nastolatków i pięćdziesięciolatków, 20% czterdziestolatków i 22% dwudziestolatków, 27% trzydziestolatków i aż 36% respondentów w wieku 60 i więcej lat.
Najpopularniejszym sposobem zapobiegania przeziębieniom i grypie jest jedzenie dużej ilości owoców i warzyw (50% wskazań) oraz zażywanie witamin i preparatów wspomagających odporność (45%).
W dalszej kolejności Polacy wymieniają szczepienie się przeciwko grypie (29%). Taką formę prewencji wybierają częściej mężczyźni (34%) niż kobiety (27%), częściej najstarsi w wieku powyżej 60 lat (41%) i najmłodsi w wieku 15-19 lat (40%) niż osoby w wieku średnim.
Inne działania podejmowane w celu uniknięcia choroby to spacery oraz spędzanie dużej ilości wolnego czasu na świeżym powietrzu (17%), gimnastyka i ćwiczenia (9%) oraz robienie zapasów leków (7%).
Polacy wymieniają dwie podstawowe przyczyny nieprzygotowywania się do sezonu grypowego. 37% badanych odpowiada: "zazwyczaj nie choruję, jestem odporny(a)", zaś 33% twierdzi: "bo i tak nic to nie da". Co piąty badany (18%) uważa, że "gdy zachoruje, bez trudu kupi potrzebne lekarstwa i nie musi robić zapasów" zaś po 8% ankietowanych odpowiedziało: "nie mam na to czasu" oraz "nie wiem, co mógłbym zrobić".
Sondaż TNS OBOP zrealizowano na zlecenie Portalu Dbam o Zdrowie w dniach 13-16 października 2011 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat.