Trwa ładowanie...

Polacy domagają się odszkodowań od Niemiec. Najnowszy sondaż

Temat reparacji wraca co pewien czas jak bumerang. I ciągle rozgrzewa emocje, szczególnie po prawej stronie naszej sceny politycznej. Czy Polska powinna domagać się odszkodowania od Niemiec za szkody poniesione w wyniku II Wojny Światowej? Połowa Polaków w przeprowadzonym dla WP sondażu na panelu Ariadna odpowiedziało, że tak.

Polacy domagają się odszkodowań od Niemiec. Najnowszy sondażŹródło: East News, fot: STANISLAW KOWALCZUK
d9ya7qf
d9ya7qf

Temat reparacji rzucił prezes Jarosław Kaczyński podczas zjazdu partii. - Nasi krytycy z Zachodu powinni pamiętać, że Polska była pierwszym krajem, który zbrojnie przeciwstawił się niemieckiemu hitleryzmowi - mówił Kaczyński, podnosząc kwestię zadośćuczynienia za krzywdy. - Czy otrzymaliśmy coś za te gigantyczne szkody, których tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś? Nie! - grzmiał prezes PiS. - Czy wobec tego, historycznie rzecz biorąc, nie mamy pewnych moralnych praw? - dopytywał. I tym samym uruchomił lawinę. Prawicowi publicyści szybko wyliczyli, że Niemcy "są nam winni 6 bilionów złotych za horror wojny".

Polacy w tej sprawie wtórują Kaczyńskiemu. Na pytanie, czy Polska powinna domagać się odszkodowania od Niemiec za szkody poniesione w wyniku II Wojny Światowej, "tak" odpowiedziało 50 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 25 proc. ankietowanych. 25 proc. internautów natomiast nie ma wyrobionego na ten temat zdania. Warte podkreślenia jest to, że wśród wyborców PiS-u za odszkodowaniami jest aż 73 proc., a przeciwko zaledwie 12 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL

W przestrzeni publicznej w Polsce, ale też w Niemczech, powinna zaistnieć teza zgodna z prawdą, że Polska - najbardziej zniszczone państwo przez Niemcy w II Wojnie Światowej - reparacji praktycznie nie uzyskała. A stanowisko rządu niemieckiego, powołujące się na praktycznie wymuszony przez ZSRR akt rządu Bieruta, jest po prostu pełne hipokryzji, jest obłudne. I bardzo mocno nie pasuje to do deklaracji rządu niemieckiego o dążeniu do pojednania z Polską - uważa prof. Stanisław Żerko, historyk stosunków międzynarodowych politolog, niemcoznawca.

d9ya7qf

Szanse na odszkodowanie

Badani byli też pytani o to, czy Polska ma realną szansę na wypłatę odszkodowań od Niemiec za szkody poniesione w wyniku II Wojny Światowej. Twierdząco odpowiedziało zaledwie 16 proc. respondentów. 53. proc. ma odmienne zdanie. A 31 proc. nie umie tego ocenić.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Zdaniem prof. Żerko, "pesymizm przepytywanych wynika z naszego przyzwyczajenia się do tego, że Niemcy w sposób bezwzględny realizują swoje interesy. Przywykliśmy do myśli, że niemieckie stanowisko w relacjach z Polską, niestety, zwykle miało znaczenie rozstrzygające, decydujące".

Zobacz też: Reparacje od Niemców - sonda

Pozycja Polski w Unii

33 proc. ankietowanych uważa, że żądanie odszkodowań od Niemiec za szkody poniesione w wyniku II Wojny Światowej zdecydowanie osłabi pozycje Polski w Unii Europejskiej. 18 proc. badanych ocenia, że raczej ja wzmocni. A prawie połowa Polaków nie ma zdania na ten temat.

WP.PL
Źródło: WP.PL

- Tutaj najmądrzej chyba komentują to ci respondenci, którzy wybierają opcję: ”trudno powiedzieć. Bo rzeczywiście mamy chyba za mało danych. Wydaje mi się, że wiele opcji jest otwartych - skwitował prof. Żerko z poznańskiego Instytutu Zachodniego.

d9ya7qf

Polska nie będzie się domagała od Niemiec reparacji wojennych?

Odpowiedzi na to zapytanie posła PiS Adama Ołdakowskiego dotyczącego reparacji wojennych udzielił wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski. - Nie mamy informacji, by oficjalne stanowisko Rządu RP wyrażone w uchwale z 2004 r. uległo zmianie - napisał 8 sierpnia. Z tym, że pytanie zostało zadane na początku lipca, a więc jeszcze zanim rozpętała się na ten temat medialna burza.

Badanie dla WP

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 12 - 14 sierpnia 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1055). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

d9ya7qf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ya7qf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj