PolskaPolacy boją się zamachów i chcą ograniczenia swobód

Polacy boją się zamachów i chcą ograniczenia swobód

83% respondentów CBOS jest przekonanych, że Polska może się stać celem ataków terrorystycznych; większość godzi się na ograniczenia niektórych swobód obywatelskich. Od kwietnia zeszłego roku ubyło jednak osób osobiście odczuwających takie zagrożenie. Dwie trzecie badanych nadal wątpi wámożliwość zlikwidowania terroryzmu na świecie.

95% badanych godzi się na wzmożenie kontroli na granicach, lotniskach, dworcach, 91% dopuszcza przeszukiwanie mieszkań osób podejrzewanych o kontakty z terrorystami. Na umieszczanie odcisków palców w dowodach osobistych, paszportach zgodziłoby się 81% ankietowanych, niemal tyle samo dopuszcza zaostrzenie przepisów migracyjnych oraz monitorowanie sprzedaży prostych chemikaliów (po 79%).

78% respondentów poparłoby przymusowe pobieranie materiału genetycznego DNA od osób podejrzanych o działalność terrorystyczną, a także przeszukiwanie bagażu osób podróżujących środkami komunikacji zbiorowej (75%).

Zdecydowanie mniej, bo 56%, zgodziłoby się na ponoszenie dodatkowych kosztów na cele związane z poprawą bezpieczeństwa obywateli. Podsłuch rozmów telefonicznych oraz kontrola korespondencji, e-maili wzbudzają zdecydowanie więcej kontrowersji - za tego rodzaju działaniami opowiada się odpowiednio 44 i 46% ankietowanych. Zgodę na strzelanie bez ostrzeżenia do podejrzanego o terroryzm wyraziłoby 24% badanych; 66% jest przeciw.

Wykazane na poziomie 83% przekonanie, że Polska może stać się celem ataków terrorystycznych ze strony fundamentalistów muzułmańskich, zmieniło swe natężenie - obecnie zdecydowaną obawę wyraża 34% badanych, podczas gdy w październiku 2004 r. było ich 48%. Zagrożenia nie odczuwa 13% respondentów, 2% wcale nie obawia się zamachów.

Poczucie osobistego zagrożenia terroryzmem znacznie częściej deklarują kobiety (64%) niż mężczyźni (48%). Mniej zagrożeni czują się również najmłodsi respondenci (58%), uczniowie i studenci (54%), badani z wyższym wykształceniem (55%) oraz osoby o najwyższych dochodach (58%).

Sondaż nie przynosi zmian w tym zakresie - nadal dwie trzecie badanych wątpi w możliwość zlikwidowania terroryzmu na świecie, a co piąty (19%) wyraża przeciwną opinię.

W porównaniu z innymi grupami, najbardziej sceptyczni co do rezultatów międzynarodowych działań antyterrorystycznych są ludzie młodzi, uczniowie i studenci oraz osoby z wyższym wykształceniem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)