PolskaPolacy bardziej zadowoleni z działania wymiaru sprawiedliwości

Polacy bardziej zadowoleni z działania wymiaru sprawiedliwości

Prawie połowa Polaków (46%) pozytywnie
wyraża się o działaniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce, 41% - krytykuje je. 13% badanych nie potrafi ustosunkować się do
tej kwestii. Polacy zdecydowanie lepiej oceniają
funkcjonowanie tych organów w Polsce, niż tuż po wyborach
parlamentarnych w 2005 r. - wynika z sondażu CBOS.

W 2005 r. pozytywnie o działaniu wymiaru sprawiedliwości wyrażało się 22% badanych, negatywnie natomiast - 69%. 9% nie miało zdania na ten temat.

Ze względu na deklarowane sympatie partyjne obecnie zadowolenie z działań wymiaru sprawiedliwości w Polsce najczęściej wyrażają zwolennicy Samoobrony, PiS i PSL. Znacznie bardziej podzieleni w opiniach na ten temat są sympatycy PO, wśród których oceny pozytywne niemal równoważą się z negatywnymi. Stosunkowo najczęściej działania podejmowane przez wymiar sprawiedliwości krytykuje potencjalny elektorat LiD, w którym negatywne opinie przewyższają pozytywne.

Mimo coraz lepszych ocen funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju, ankietowani przez CBOS uważają, że jest w tym zakresie jeszcze wiele do zrobienia.

Do największych wad w działaniu organów przestrzegania prawa i wymiaru sprawiedliwości badani zaliczają przede wszystkim: nadmierną biurokrację - 83% wskazań (o 1 punkt proc. mniej niż w październiku 2005 r.), zbyt powolną pracę organów sprawiedliwości - 78% (o 9 punktów proc. mniej) oraz korupcję - 78% (o 1 punktów proc. mniej).

Prawie dwie trzecie respondentów za istotny problem uznaje ponadto zbytnią łagodność kar orzekanych za przestępstwa (64%) oraz złe przepisy określające działalność organów sprawiedliwości (63%). Ponad połowa badanych (59%) jest zdania, że z postępowaniem sądowym wiążą się zbyt wysokie koszty.

Również ponad połowa Polaków (57%) uważa, że wymiar sprawiedliwości w naszym kraju lekceważy obywateli. Tyle samo badanych (57%)- zauważa złą organizację jego pracy. Ponadto ankietowani zarzucają wymiarowi sprawiedliwości: brak bezstronności politycznej (55%), niesprawiedliwe orzecznictwo (52%) oraz złe traktowanie petentów (52%), złe warunki pracy (35%) oraz zbyt wysokie kary orzekane za przestępstwa (12%).

Jak wynika z porównania obecnych ocen z ocenami z października 2005 r., zdecydowanie mniej ankietowanych przypisuje wymiarowi sprawiedliwości: niesprawiedliwe orzeczenia i wyroki sądów, złą organizację pracy, lekceważenie obywateli, zbyt wysokie koszty postępowania sądowego oraz zbyt powolną pracę organów sprawiedliwości.

Ankietowani wyrażali swoje opinie również na temat poszczególnych instytucji zajmujących się przestrzeganiem prawa, walką z przestępczością, wymierzaniem sprawiedliwości i obroną praw obywateli. Podobnie jak półtora roku temu, najwięcej ocen pozytywnych uzyskała policja (58%), jednak stosunkowo znaczna grupa respondentów (30%) krytycznie ocenia jej działania. 12% nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Sondaż przeprowadzono w dniach od 30 marca do 2 kwietnia 2007 r. na reprezentatywnej próbie losowej 937 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
sądsondażankieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)