Trwa ładowanie...
d1m5qrv

Pokojowy plan Trumpa dla Palestyny. Obiecuje miliardowe inwestycje

Inwestycje o wartości 50 miliardów dolarów oraz budowa korytarza transportowego między Strefą Gazy i Zachodnim Brzegiem Jordanu - to główne punkty długo oczekiwanego planu pokojowego Jareda Kushnera. Jego pomysły zostały wyśmiane przez komentatorów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zięć i doradca Trumpa Jared Kushner
Zięć i doradca Trumpa Jared Kushner (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d1m5qrv

Plan przedstawił zięć i doradca Trumpa Jared Kushner. 40-stronicowy dokument znalazł się też na stronach Białego Domu. Główny punkt programu to wielomiliardowe inwestycje zarówno na terytoriach palestyńskich, jak i sąsiednich państwach arabskich, przede wszystkim Jordanii i Egipcie.

Do samej Palestyny trafiałoby ponad 27 z obiecanych 50 miliardów dolarów. To ponad dwa razy więcej niż całe szacowane PKB Autonomii Palestyńskiej.

Program zakłada realizację 179 projektów rozwijających infrastrukturę i lokalny biznes, w tym także palestyńską turystykę. Dodatkowo za 5 miliardów zbudowany miałby zostać "korytarz transportowy" między rozdzielonymi palestyńskimi enklawami, Zachodnim Brzegiem Jordanu i Strefą Gazy.

d1m5qrv

ZOBACZ TEŻ: Amerykański dron zestrzelony. Waszyngton oskarża Iran

Pustosłowie i obietnice z kosmosu

Mimo ambicji Kushnera i obiecywanych wielkich kwot, jego plan został przywitany z dużym sceptycyzmem zarówno przez Palestyńczyków, jak i komentatorów. Ci zwracali uwagę, że zaprezentowane obietnice są mgliste i nie są w stanie przekonać Arabów do porzucenia politycznych postulatów. Co więcej, wedle koncepcji Kushnera, większość inwestycji miałaby zostać sfinansowana przez bogate państwa Zatoki Perskiej.

d1m5qrv

Cytowany przez agencję Reuters palestyński negocjator Hanan Ashrawi stwierdził, że Kushner oferuje tylko suche intencje i "abstrakcyjne obietnice", a jedynym rozwiązaniem sporu z Izraelem jest układ polityczny. Podobne komentarze słychać było w Izraelu.

Zobacz także: Zamieszanie po wpisie o Tusku. Minister rządu PiS się tłumaczy

"Plan Kushnera to kupa pustej biznesowej gadaniny opartej o założenie, że Palestyńczycy pozbędą się swoich narodowych aspiracji w zamian za 5G" - napisał na Twitterze Anshel Pfeffer, dziennikarz "Haaretz". Jak dodał, w dokumencie w ogóle nie ma wzmianki o kluczowych kwestiach w sporze: palestyńskiej państwowości, prawa powrotu dla uchodźców oraz statusu Jerozolimy.

d1m5qrv

Przeczytaj również:Izrael buduje "Wzgórza Trumpa". Netanjahu dziękuje za pomoc w wyborach, ale potrzebuje więcej

Plan Kushnera jest wynikiem ponad dwuletnich prac i negocjacji. W procesie tym nie brali jednak udziału Palestyńczycy, którzy ogłosili bojkot po tym, jak Donald Trump zadecydował o przeniesieniu amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Sprawę pogorszyło dodatkowo skasowanie programów pomocowych dla Palestyńczyków.

"Plan Kushnera wygląda coraz bardziej absurdalnie. Jego prezentacja została zilustrowana zdjęciami programów pomocowych dla Palestyńczyków, które Trump skasował w ramach restrykcji. Człowiek na zdjęciu nawet stracił wizę. Do tego kwoty składające się na 50 mld są z kosmosu. Słabo" - skomentował dziennikarz WP i wieloletni korespondent w Izraelu Jarosław Kociszewski.

Przeczytaj również: Izrael chce przeniesienia polskiej ambasady do Jerozolimy. Morawiecki słusznie się nie zgadza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1m5qrv

Podziel się opinią

Share

d1m5qrv

d1m5qrv
Więcej tematów