Trwa ładowanie...

Pokaz siły w Korei Płn. Zakończyła się wielka parada wojskowa

W stolicy Korei Północnej, Pjongjangu, odbyła się wielka parada wojskowa z okazji 105. rocznicy urodzin założyciela państwa, Kim Ir Sena. Wzięło w niej udział tysiące żołnierzy, miał miejsce również pokaz broni rakietowej. Defiladę obserwował m.in. wnuk Kim Ir Sena i obecny przywódca kraju, Kim Dzong Un.

Share
Pokaz siły w Korei Płn. Zakończyła się wielka parada wojskowa
Źródło: PAP/EPA
d36te3n

Istnieją poważne obawy, że z okazji urodzin Kim Ir Sena komunistyczny reżim może przeprowadzić kolejną próbę jadrową. W przeszłości zdarzało się, że z okazji ważnych rocznic Korea Północna przeprowadzała testy rakietowe lub nuklearne.

Podczas parady po raz pierwszy zaprezentowano pociski balistyczne Pukkuksong-2, przeznaczone do wystrzeliwania z okrętów podwodnych.

Na początku tygodnia MSZ w Pjongjangu oświadczyło Korea Północna jest gotowa stanowczo odpowiedzieć na wszelkie działania zbrojne wynikające z wysłania przez Stany Zjednoczone grupy bojowej marynarki wojennej w rejon Półwyspu Koreańskiego. USA wysłały z Singapuru w kierunku Korei Północnej lotniskowiec USS Carl Vinson oraz kilka niszczycieli i krążowników rakietowych.

W czwartek prezydent USA Donald Trump oświadczył, że "Korea Płn. stała się problemem, którym musimy się zająć" i podkreślił, że pokłada duże nadzieje w mediacji przywódcy Chin Xi Jinpinga.

Źródło: PAP, Twitter, WP

d36te3n

Podziel się opinią

Share
d36te3n
d36te3n
Więcej tematów