Trwa ładowanie...
d27fk6n
apteka
24-09-2003 11:15

Pojemniki na przeterminowane leki nieczynne

Warszawiacy nie mogą zostawiać w aptekach
przeterminowanych farmaceutyków, bo pojemniki na nie
zapieczętowano. Problem dotyczy głównie centrum stolicy. W ten
sposób niebezpieczne dla zdrowia lub życia odpady zamiast do
spalarni trafiają na wysypiska.

d27fk6n
d27fk6n

Przyczyną tej sytuacji jest brak firmy, która miałaby ważną umowę na odbiór, transport i unieszkodliwianie przeterminowanych leków zbieranych na terenie Warszawy. Umowy z firmami, które w przeszłości świadczyły tę usługę wygasały od stycznia do lipca br. W połowie czerwca ogłoszono przetarg, który ostatecznie nie został rozstrzygnięty, ponieważ oferenci nie spełnili wymaganych warunków.

"Zakleiliśmy pojemniki, bo były przepełnione. Ludzie przynosili leki i wpychali je na siłę do środka lub rzucali gdzieś obok. Zgłaszaliśmy konieczność opróżnienia pojemników, ale nikt nie przyjechał, aby odebrać leki" - mówią o obecnej sytuacji pracownicy aptek.

"Nie ma problemu. Wszystko funkcjonuje jak dawniej. Pojemniki są opróżniane w ciągu 2-3 dni od dnia zgłoszenia takiej konieczności w dzielnicowych wydziałach biura" - zaprzecza temu Michał Babicz z Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Na początku września Biuro Ochrony Środowiska zorganizowało drugi przetarg, który zdaniem Babicza powinien zostać rozstrzygnięty do 10 października. Babicz nie chciał podać kosztu działań związanych z odbiorem leków. Powiedział jedynie, że będzie on zależny od ceny zaoferowanej przez firmę, która zostanie wybrana w przetargu. "Mogę jedynie zapewnić, że wygra najkorzystniejsza oferta" - dodał.

d27fk6n

Po 28 września ogłoszony ma też być przetarg mający wyłonić firmę, która dostarczy kolejne pojemniki na przeterminowane leki. Babicz zapewnił, że zostanie on rozstrzygnięty w skróconym terminie - około dwóch tygodni. Wówczas z pojemników będzie można korzystać w około 500 placówkach na terenie Warszawy. Koszt zakupu pojemników szacowany jest na około 50 tys. zł.

Środki na zakup nowych pojemników oraz odbiór, przewóz i utylizację przeterminowanych leków pochodzą z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ubiegłym roku zebrano w Warszawie około 30 ton przeterminowanych farmaceutyków.

d27fk6n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27fk6n
Więcej tematów