Pojednanie pod Grunwaldem?
Byli żołnierze Armii Krajowej i litewskiego korpusu posiłkowego generała Povilasa Plechavicziusa wyjechali wspólnie na obchody 595. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. To kolejny krok na drodze pojednania żołnierzy, którzy w czasie wojny walczyli po różnych stronach barykady.
Wspólny wyjazd na obchody zwycięstwa bitwy pod Grunwaldem, które jest symbolem braterstwa obu naszych narodów, nie jest przypadkowy. Jest kolejnym krokiem pojednania obu formacji, na czym tak bardzo zależy i Polsce i Litwie - powiedział doradca premiera Litwy Vilius Kavaliauskas.
Wyjazd prawie 50-osobowej delegacji finansuje litewski rząd.
O potrzebie pojednania między byłymi żołnierzami Armii Krajowej i korpusu posiłkowego generała Povilasa Plechavicziusa, który w czasie II wojny światowej walczył po stronie niemieckiej, mówiło się od lat.
We wrześniu ubiegłego roku żołnierze obu formacji w obecności prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa podpisali Deklarację Pojednania.
Przewodniczący Litewskiego Związku Żołnierzy Formacji Lokalnej Antanas Paulaviczius oświadczył wówczas, że deklaracja stwarza nadzieję, że, jak powiedział, "ani nasze dzieci, ani wnukowie nie skierują broni przeciwko sobie".
W czasie wojny znaleźliśmy się po różnych stronach barykady. Do tego nie powinno było dojść, ale historii nie da się zmienić. Dzisiaj żyjemy we wspólnej Europie. O taką Europę walczyliśmy i nastał czas pojednania - powiedział prezes Klubu Weteranów Armii Krajowej Wacław Pacyno.
W styczniu żołnierze spotkali się przy okazji Bożego Narodzenia przy wspólnym stole. W czerwcu żołnierze po raz pierwszy wspólnie uczcili pamięć poległych cywilów i poprosili o wybaczenie ich krewnych.
Przepraszamy i prosimy o przebaczenie - powiedział Paulaviczius przy grobach 38 Polaków, osób cywilnych, w podwileńskiej wsi Glinciszki, którzy 20 czerwca 1944 roku zostali rozstrzelani przez żołnierzy litewskiego oddziału. To samo powiedział Pacyno przy grobach 27 osób, mieszkańców miasteczka Dubinki, odległego od Glinciszek o 30 km, którzy zginęli z rąk AK w akcji odwetowej za Glinciszki 23 czerwca 1944 roku.
Po drodze na uroczystości rocznicy bitwy pod Grunwaldem, które odbędą się w sobotę, weterani złożą kwiaty na znajdującym się w Sejnach cmentarzu żołnierzy litewskich. W Kętrzynie uczczą pamięć poległych w czasie II wojny światowej.
Aleksandra Akińczo