"Pojednali nas biskupi"
Nauczyliśmy się razem tworzyć przyszłość naszego kontynentu - oświadczył w środę prezydent Bronisław Komorowski, który w Berlinie, razem z prezydentem RFN Christianem Wulffem, wziął udział w otwarciu wystawy "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". Obaj prezydencie podkreślali wielką wagę listu biskupów z 1965 roku dla polsko-niemieckich stosunków.
- Tysiąclecie stosunków polsko-niemieckich to długa droga. Dzisiaj poprzez sztukę pokazujemy naszym narodom te niezwykle ważne 1000 lat, w których były i momenty piękne i momenty szczególnie bolesne - powiedział prezydent. Jego zdaniem, warto widzieć historię stosunków polsko-niemieckich poprzez sztukę i kulturę.
Komorowski podkreślił znaczenie dla pojednania obu państw i narodów listu polskich biskupów do biskupów niemieckich z 1965 roku, w którym padły słynne słowa: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Jak powiedział, był to jeden z najpiękniejszych gestów w historii naszych relacji.
- Przeszliśmy razem drogę, w ramach której było obalenie muru berlińskiego, zerwanie żelaznej kurtyny i otworzenie nowej perspektywy w relacjach polsko-niemieckich - powiedział prezydent RP.
Również prezydent Wulff podkreślił wagę listu biskupów z 1965 roku dla polsko-niemieckich stosunków. Jak zaznaczył, dla niego osobiście pozostaje rzeczą zapierającą dech w piersiach, że tak krótko po dramacie drugiej wojny światowej, padły tak piękne słowa.
Wulff podkreśli także znaczenie Polaków, polskich robotników i polskiego papieża dla przezwyciężenia podziału Europy i budowy nowych, przyjaznych stosunków między obu krajami.