Trwa ładowanie...
pogrzeb
03-10-2006 14:45

Pogrzeb żołnierza AK na Cmentarzu Rakowickim

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie zostały pochowane ekshumowane ciało żołnierza AK, ppor. Edward Cieśla ps. Zabawa. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka powiedział podczas uroczystości, że "zmarły był symbolem swojego pokolenia, najlepszego pokolenia ostatnich 300 lat".

Pogrzeb żołnierza AK na Cmentarzu RakowickimŹródło: PAP
d4io0yk
d4io0yk

Po wojnie za udział w akcji przerzutów na Zachód rodzin polskich oficerów, podporucznik Cieśla został aresztowany, dwukrotnie skazany na śmierć i stracony w 1952 r. Miejsce pogrzebania jego zwłok ustalił Instytut Pamięci Narodowej. Ciało ekshumowano i zgodnie z wolą rodziny "Zabawa" spoczął w rodzinnym grobowcu w Krakowie.

Czekaliśmy na ten moment 54 lata. Najpierw czekali nasi dziadkowi, potem rodzice, wreszcie doczekaliśmy się my jako trzecie pokolenie. To radość i tragedia zarazem - mówiła Barbara Tabak-Chamiec, siostrzenica Edward Cieśli. Jesteśmy bardzo wdzięczni IPN. To wyjątkowa sytuacja, kiedy anonimowe pochówki udaje się zidentyfikować - mówił Jan Tabak, siostrzeniec podporucznika "Zabawy".

Edwarda Cieślę żegnano z wojskowymi honorami. Na pogrzeb przybyli żołnierze Armii Krajowej i antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. Jan Tabak niósł za trumną ostatnie zdjęcie wuja, zrobione w 1949 r.

W homilii o. Jerzy Pająk przypomniał, że Edward Cieśla był jedną z ofiar systemu komunistycznego, w którym w imię politycznych interesów eliminowano osoby niewygodne dla ustroju. Rozpatrując jego bohaterskie życie, jego walkę i śmierć jeszcze bardziej się przekonujemy, że nazizm i komunizm to prawdziwe ideologie zła - jak mówił Jan Paweł II - z którymi nigdy nie powinniśmy mieć nic wspólnego - powiedział o. Pająk.

d4io0yk

Prezes IPN Janusz Kurtyka mówił, że Edwarda Cieśla był symbolem swojego pokolenia "najlepszego pokolenia ostatnich 300 lat". Był patriotą, chciał żyć w wolnej Polsce, wiedział, że dla wolnej Polski trzeba zginąć, jeżeli taka potrzeba zajdzie, a kiedy taka potrzeba przyszła stanął w szeregach AK, walcząc jak umiał najlepiej i służąc Ojczyźnie - powiedział Kurtyka.

W jego pokoleniu bardzo wielu żołnierzy Rzeczpospolitej zostało zastrzelonych przez komunistów strzałem w tył głowy i pochowanych w bezimiennych grobach - podkreślił Kurtyka. Dodał, że IPN robi wszystko co możliwe, by mogiły te odszukać, a ofiarom zorganizować godny pochówek.

Edward Cieśla uczestniczył w kampanii wrześniowej, był żołnierzem AK, członkiem oddziałów partyzanckich na Rzeszowszczyźnie i oddziałów leśnych Okręgu AK Lwów kryptonim "Warta". We wrześniu 1945 r. został żołnierzem Kompanii Wartowniczych w Murnau w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec.

Po powrocie do kraju w 1946 r. został aresztowany za udział w akcji przerzutów na Zachód rodzin polskich oficerów. Wyrok śmierci w wyniku rewizji i amnestii zamieniono mu na trzy lata więzienia. Po wyjściu na wolność, na wieść o aresztowaniu brata Tadeusza - kuriera wojskowego - Cieśla zorganizował grupę, która miała pomóc w wydobyciu go z więzienia.

d4io0yk

W 1950 r. Edward Cieśla został powtórnie aresztowany w Opolu przez UB. Wojskowy Sąd Rejonowy ponownie skazał go na śmierć. "Zabawę" stracono w Opolu w sierpniu 1952 r. Rodzinie nie wydano zwłok.

Skazany na śmierć i stracony miesiąc wcześniej w więzieniu mokotowskim został także brat Edwarda Cieśli - Tadeusz, kierownik pracującej dla rządu RP na Uchodźstwie placówki informacyjno-wywiadowczej w Monachium. Miejsce pogrzebania Tadeusza Cieśli jest nadal nieznane.

d4io0yk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4io0yk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj