PolskaPogrzeb szczątków niemieckich żołnierzy

Pogrzeb szczątków niemieckich żołnierzy

Szczątki około pięciuset niemieckich żołnierzy, poległych w wielu miejscach południowej Polski, pochowano na cmentarzu wojennym w Siemianowicach Śląskich. W sumie spoczywa tam już ok. 25 tys. ofiar wojny.

Szacuje się, że od początku lat 90. w Polsce ekshumowano i przeniesiono na cmentarze wojenne szczątki ponad 100 tys. żołnierzy niemieckich. Na polskich ziemiach zginęło ich około pięciokrotnie więcej.

Ekshumacją i przenoszeniem na cmentarze wojenne szczątków żołnierzy zajmują się polska fundacja "Pamięć" oraz Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi. Dzieje się tak na mocy porozumienia, podpisanego w 1989 roku przez premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla.

Prace prowadzone są systematycznie w kolejnych województwach. W woj. śląskim oficjalnie rozpoczęto je trzy lata temu. Wcześniej ekshumacji dokonywano w indywidualnych przypadkach, na prośbę rodzin poległych lub stosownych instytucji.

Niemieccy żołnierze pochowani są w bardzo różnych, często przypadkowych miejscach - w lasach, na polach, a nawet na terenie prywatnych posesji. Ich ekshumowane szczątki trafiają na jeden z dziesięciu cmentarzy wojennych. Jeden z nich znajduje się w Siemianowicach Śląskich.

Koszt budowy cmentarzy, ekshumacji i pochówków pokrywa strona niemiecka. Szacuje się, że w Polsce jest co najmniej 20 tys. miejsc pochówku niemieckich żołnierzy. Po ekshumacji każdorazowo następuje próba identyfikacji szczątków. W szczególnych przypadkach, na życzenie rodziny, możliwe jest pogrzebanie ekshumowanych szczątków w Niemczech.

Źródło artykułu:PAP
niemcywojnapogrzeb

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)