Trwa ładowanie...
dde42h6
12-11-2005 10:10

Pogrzeb ostatniego premiera RP na Uchodźstwie

W Suwałkach tłumy ludzi pożegnały profesora Edwarda Szczepanika, ostatniego premiera Rządu Rzeczpospolitej na Uchodźstwie. Urna z jego prochami została złożona na cmentarzu parafialnym w Suwałkach - rodzinnym mieście profesora. Edward Szczepanik miał 90 lat. Zmarł miesiąc temu w Lowes pod Londynem.

dde42h6
dde42h6

Uroczystości żałobne rozpoczęły się mszą w konkatedrze p.w. św. Aleksandra w Suwałkach. Mszę świętą celebrował ks. biskup ełcki Jerzy Mazur, który nazwał zmarłego patriotą, dla którego "Ojczyzna była wielkim społecznym obowiązkiem". W homilii ks. biskup podkreślił, że Ojczyzna dzisiaj potrzebuje takich przykładów do naśladowania dla młodych pokoleń.

Po mszy świętej urna z prochami Szczepanika została przewieziona na cmentarz parafialny. Tam władze Suwałk przygotowały mogiłę, na której stanął pomnik z napisem: "Edward Franciszek Szczepanik - Wielki Patriota, ostatni Premier Rządu RP na Uchodźstwie, Honorowy Obywatel Suwałk".

Na uroczystości oprócz władz lokalnych, wojewódzkich, przedstawicieli Sejmu i Senatu był prof. Leszek Balcerowicz - prezes NBP oraz prof. Adam Sudoł - prezes Światowej Rady Badań nad Polonią.

Leszek Balcerowicz, przyjaciel profesora Szczepanika podkreślił podczas uroczystości, że premier był człowiekiem dobrym i mądrym, patriotą otwartym na świat, który wiele wniósł dla polskiego narodu.

dde42h6

Profesor Edward Szczepanik, ostatni premier RP na uchodźstwie w Londynie (1986-90), bliski współpracownik dwóch ostatnich prezydentów RP na uchodźstwie Kazimierza Sabbata i Ryszarda Kaczorowskiego, zmarł 11 października, po długiej chorobie, w domu opieki pod Londynem.

W październiku odbył się pogrzeb jednej części prochów w Lowes pod Londynem, gdzie profesor zmarł w domu opieki społecznej. Drugą urnę z prochami Szczepanika przywiozła do kraju jego najbliższa rodzina - syn z córką. To oni zdecydowali, że prochy ich ojca spoczną w rodzinnych Suwałkach.

Premier Szczepanik był honorowym obywatelem Suwałk. Od 13 lat fundował dla najlepszego ucznia I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach stypendium w wysokości 1000 dolarów. W 1933 roku sam ukończył gimnazjum, którego spadkobiercą jest obecne liceum.

Urodzony 22 sierpnia 1915 r. w Suwałkach, w latach 1940-41 był więźniem sowieckich łagrów. Po tzw. amnestii ogłoszonej w następstwie paktu Sikorski-Majski trafił do II korpusu Wojska Polskiego gen. Władysława Andersa. Po demobilizacji osiadł w Wielkiej Brytanii.

Z wykształcenia ekonomista, w latach 1963-77 pracował w Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), a następnie naukowo w Hongkongu. Pełnił ponadto funkcję delegata RP na uchodźstwie przy Stolicy Apostolskiej; Watykan najdłużej spośród wszystkich państw uznawał rząd polski w Londynie.

Profesor Szczepanik pamiętany jest jako człowiek bezkonfliktowy, ujmujący, otwarty na kontakty międzyludzkie.

dde42h6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dde42h6
Więcej tematów