RegionalneWarszawaPogrzeb gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. Hanna Gronkiewicz-Waltz podała datę

Pogrzeb gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. Hanna Gronkiewicz-Waltz podała datę

Ostatnie pożegnanie generała Ścibor-Rylskiego odbędzie się w piątek, 10 sierpnia. O dacie pogrzebu poinformowała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pogrzeb gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. Hanna Gronkiewicz-Waltz podała datę
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Kołodziejczyk

Pogrzeb śp. Gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego odbędzie się w piątek 10 sierpnia o godz. 13:00.

"Zgodnie z wolą generała msza święta odprawiona zostanie w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie" - napisała na Twitterze prezydent Warszawy. "Po nabożeństwie odprowadzimy generała do rodzinnego grobu" - dodała Gronkiewicz-Waltz.

Generał Ścibor-Rylski zmarł w piątek 3 sierpnia. Miał 101 lat. Po wybuchu II wojny światowej walczył w Samodzielnej Grupie Operacyjnej "Polesie", a po jej kapitulacji próbował przedostać się do Rumunii. Trafił do niemieckiej niewoli, ale udało mu się uciec z oflagu. Walczył w 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, od lipca 1944 roku brał udział w Powstaniu Warszawskim. Dowodził 2 kompanią I batalionu 50 Pułku Piechoty.

Wielkie sprzątanie grobowca generała

#

W sobotę opisaliśmy tragiczny stan XIX- wiecznego grobowca rodzinnego na Powązkach, w którym ma spocząć gen. Ścibor – Rylski ps. Motyl. Fragmenty roztrzaskanych, połamanych kolumn i rozpadająca się tumba. Na tablicach ledwo widać nazwiska osób pochowanych tutaj od końca XIX w.

Jedną z nich jest Zofia Rapp-Kochańska (1918-1999), pseudonim "Marie Springer", as wywiadu Armii Krajowej i uczestniczka Powstania Warszawskiego oraz ukochana małżonka generała. Życzeniem uczestnika Powstania Warszawskiego było spocząć w grobie obok swojej żony. Na mogile znajduje się poświęcona mu tablica z pustym miejscem na datę śmierci.

Po naszym artykule, na Powązkach pojawili się pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego i przystąpili do prac porządkowych. Kilka godzin później na internetowej stronie Muzeum pojawił się symboliczny wpis oraz fotorelacja z tego wydarzenia. W rekordowym tempie rośnie też zbiórka pieniędzy na remont mogiły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Węgierska pokusa PiS [OPINIA]
Tomasz P. Terlikowski
Komentarze (13)