Trwa ładowanie...
d473x4a

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski nie żyje. Miał 101 lat

W wieku 101 lat zmarł gen. Zbigniew Ścibor-Rylski. O śmierci bohatera Powstania Warszawskiego poinformowała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski nie żyje. Miał 101 lat
(Forum, Fot: Mateusz Włodarczyk)
d473x4a

Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się w 1917 roku na Kresach Wschodnich. Ukończył wojskową szkołę lotniczą. W chwili wybuchu II wojny światowej służył w 1. Pułku Lotniczym. 6 września 1939 roku opuścił Warszawę. Walczył w Samodzielnej Grupie Operacyjnej "Polesie", a po jej kapitulacji próbował przedostać się do Rumunii. Trafił do niemieckiej niewoli, ale udało mu się uciec z oflagu.

Walczył w 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, od lipca 1944 roku brał udział w Powstaniu Warszawskim. Dowodził 2 kompanią I batalionu 50 Pułku Piechoty. Po wojnie przeniósł się do Poznania. Był jednym z inicjatorów budowy Muzeum Powstania Warszawskiego, przez dziesięć lat członek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W 2012 roku IPN oskarżył go o współpracę z SB. Ścibor-Rylski nie zaprzeczył, powiedział, że był "wtyką" w bezpiece. - Moje zadanie polegało m.in. na zbieraniu informacji, na kogo mają haki oraz na kim im zależy - powiedział.

Słynne było przemówienie generała z obchodów rocznicy Powstania Warszawkiego w 2017 roku. Ścibor-Rylski mówił wówczas, że młodzi ludzie nie wiedzą, co to znaczy przelewać krew za wolność. - Całe szczęście. Może nigdy nie doczekacie się tych strasznych, okrutnych dni, jakie nasze pokolenie miało możność przeżyć - podkreślił generał.

d473x4a

*ZOBACZ WIDEO: Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski: szacunek dla wszystkich, jednakowy *

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d473x4a

Podziel się opinią

Share

d473x4a

d473x4a
Więcej tematów