Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego przesunięty. Prośba rodziny

Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego nie odbędzie się w najbliższy piątek. Do ostatniego pożegnania wieloletniego dyrektora wrocławskiego ZOO i współprowadzącego program "Z kamerą wśród zwierząt" dojdzie dopiero po Bożym Narodzeniu. Taka jest wola rodziny.

Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego przesunięty. Prośba rodziny
Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego przesunięty. Prośba rodziny
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Fryta 73
Łukasz Kuczera

W ubiegłą środę w wieku 89 lat zmarł Antoni Gucwiński. Był zasłużoną postacią dla Wrocławia - przez cztery dekady zarządzał tamtejszym ogrodem zoologicznym. Sławę zdobył za sprawą programu "Z kamerą wśród zwierząt", który emitowała TVP. Współprowadził go wraz z żoną Hanną.

Chociaż pogrzeb Gucwińskiego planowano na najbliższy piątek, to Urząd Miejski Wrocławia poinformował we wtorek, że doszło do przesunięcia daty pochówku - podaje PAP.

Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego przesunięty. Prośba rodziny

Jak wynika z informacji wrocławskiego magistratu, to rodzina zmarłego poprosiła o odłożenie w czasie ostatniego pożegnania Antoniego Gucwińskiego. Dojdzie do niego dopiero po Bożym Narodzeniu. Dokładna data i godzina nie została jeszcze ustalona - wyjaśnia PAP.

Antoni Gucwiński urodził się w roku 1932 we wsi pod Nowym Sączem, ale jego dorosłe życie związane było z Wrocławiem. Na Dolny Śląsk trafił po ukończeniu studiów na kierunku inżynier zootechnik w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie. Zatrudnił się na stanowisku badawczym we wrocławskim ZOO, rozpoczynając równocześnie naukę weterynarii na Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

To właśnie na studiach we Wrocławiu poznał przyszłą żonę Hannę. Para wzięła ślub w roku 1962.

Gucwiński został dyrektorem ZOO we Wrocławiu w roku 1966. Szefował mu aż do roku 2006. Przez wiele lat popularyzował wśród Polaków wiedzę o przyrodzie i zwierzętach, tworząc z żoną program "Z kamerą wśród zwierząt". Stworzył też serię "Znajomi z ZOO", która emitowana była w lokalnych kanałach TVP.

W trakcie swojej kariery opublikował ponad 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz 18 książek. Uzyskał tytuł doktora z tematyki anestezjologii weterynaryjnej w 1967 r.

Za osiągnięcia życiowe otrzymał w roku 2001 doktorat honoris causa przyznany przez Akademię Rolniczą we Wrocławiu. W 2003 r. otrzymał Order Uśmiechu.

Antoni Gucwiński próbował też swoich sił w polityce. W roku 1989 startował bez powodzenia w wyborach do Senatu z ramienia PZPR. W roku 2004 starał się o mandat europosła jako kandydat SLD-UP, ale ponownie nie uzyskał wystarczającej liczby głosów. Kilkanaście miesięcy później startował w wyborach do Sejmu jako przedstawiciel PSL, ale ponownie jego kandydatura nie uzyskała wymagającego poparcia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)